• 7.2.2012 10:53:00
 • İHA
Haberi Paylaş

''Biz Dünyanın İlk Yapı Taşını Üretiyoruz Aslında"

Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKDER) tarafından düzenlenen ''Kiremit Piyasaları Değerlendirme" toplantısı Çorum'da yapıldı

Çorum Toprak Sanayicileri Kooperatifi'nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya TUKDER Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Başoğlu, TUKDER Yönetim Kurulu Üyesi ve Çorum Toprak Sanayicileri Kooperatifi Başkanı Çetin Başaranhıncal ile Çorum'un yanı sıra Afyonkarahisar, Burdur, Bucak, Eskişehir, Kütahya, Salihli ve Turgutlu'daki tesislerin yöneticileri katıldı.

 

Sektörün genel durumu, sorunları ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantıda ayrıca 2011 yılı değerlendirmesi yapılarak 2012 yılından beklentiler masaya yatırıldı. Toplantıda bir açılış konuşması yapan TUKDER Yönetim Kurulu Üyesi ve Çorum Toprak Sanayicileri Kooperatifi Başkanı Çetin Başaranhıncal, ülkedeki toprak sanayi sektörünün hiçbir ithal girdisi olmayan ve ülkenin en büyük sorunlarından birisi olan cari açığın kapatılmasına büyük katkı yaptığını açıkladı.

 

Başaranhıncal, "Bugün ülkemizde tuğla ve kiremit sektörü, tüm ülke geneline dağılmış, hammaddenin uygun olduğu bölgelerde kümeleşme eğilimi gösteren bir sanayi koludur. Sektörümüz bugün yaklaşık 400 adet tuğla, 55 adet kiremit fabrikası ile ülkemizin her noktasına hizmet sunulabilmekte, taleplere cevap verilebilmektedir" dedi.

 

Tuğla ve kiremitin yapımında kimyasal madde kullanılmadığından ve hiçbir kimyasal işlemden geçmediğinden doğal ürünler olduğu için sağlıklı ortamlar oluşturduğunu belirten Başaranhıncal, "Basınç altında kalıplanarak yüksek sıcaklıkta pişirilen tuğla ve kiremitler, dış etkenlere, donma ve çözülmeye, yangına, asit ve kimyasal etkilere karşı dayanıklı olup, üzerine gelen yüklere karşı da oldukça fazla direnç göstermektedirler. Isı depolama özellikleri ile de ısı ayarlayıcı görevi görmekte, konutların kışın sıcak yazın serin olmalarını sağlamaktadırlar. Nemi kısa sürede geri verme özellikleri yapıların nefes almasını kolaylaştırmaktadır. Uzun ömürlü olması, geri dönüşüm özelliğinin bulunması, çürüme ve zararlılara karşı dayanıklılığı, doğal ve sağlıklı olması, yapıya estetik görünüm kazandırması alternatif ürünlere göre avantaj sağlamaktadır" diye konuştu.

 

Tuğla ve kiremidin kendini ispatlamış ürünler olmasına rağmen, teknolojik gelişmelere paralel olarak piyasaya sunulan, geçmişi çok fazla olmayan alternatif malzemeler ile de rekabet halinde olduğunu kaydeden Başaranhıncal, bu rekabetin, sektörün üretim teknolojilerini yenileme ihtiyacını gündeme getirdiğini, kaliteyi ön plana çıkardığını ve sistem çözümlerine yönelttiğini kaydetti. Başaranhıncal, tuğla ve kiremidin üstün özelliklerini bilmek ve tanıtımını yapmak ayrı bir ihtiyaç olarak görüldüğünü ve bu

doğrultuda da eğitim çalışmalarının önem kazandığına dikkat çekti.

Sektörde ürün ve kullanım açısından yeni mevzuatlara uyum kısa sürede sağlanarak CE işaretlemesine geçildiğini dile getiren Başaranhıncal, "Özellikle kil kiremitler, yeni Yangın Yönetmeliği kapsamında çatı kaplama malzemesi olarak kullanılması gereken yanmaz malzemelerdir. Bu konuda belediyelere büyük görevler düşmektedir. Şuan için yönetmeliği uygulaması konusunda belediyeler üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Ne olursa olsun ithal malzemenin önüne geçilmesi için Yangın Yönetmeliğinin

uygulanması gereklidir. Bu konuda Yapı Denetim firmalarımıza da büyük sorumluluklar düşmektedir. Sektör temsilcileri olarak 2012 yılından olumlu yönde bir beklentimiz vardır. Ancak inşaat sektörüne ülkemizin hemen hemen her bölgesinde birçok projeler bulunmaktadır. Eğer krizden dolayı inşaat sektöründe bir erteleme yaşanmaz ise, 2012 yılının sektörümüz açısından hareketli geçeceğini tahmin etmekteyiz" diye konuştu.

TUKDER Başkanı Kadir Başoğlu da, ''Bizler dünyanın ilk yapı taşını üretiyoruz aslında. Ancak yönetmelik ve mevzuatlarla ilgili sorunlarımızın yanı sıra firmalarımızın sıkıntıları problemlerimizi büyütüyor. Fabrika sayılarımızda 10-15 yıl içerisinde büyük bir azalma oldu. En büyük sorunumuz alternatif malzemelerdir. Avrupa'ya göre fiyatlarımız üçte bir oranında düşük olduğu için yeni yatırımlar yapamıyoruz. Sektörümüzün desteklenmesi gerekmektedir'' şeklinde konuşmuştur" ifadelerini kullandı.

Anitta Otel'de gerçekleştirilen toplantıya katılan Vali Nurullah Çakır'da katıldı. Vali Çakır, ziyarette TUKDER Başkanı Kadir Başoğlu ve katılımcılarla bir süre sohbet etti.

Vali Nurullah Çakır, ''Toprak sanayi sektörü Çorum'daki lokomotif sektörlerden biridir. İlimizde en yüksek istihdamını sağlaması bakımından halen Çorum'un lokomotif sektörü olan toprak sanayi, aynı zamanda sağladığı çalışma ortamı nedeniyle ilimizde huzur ortamının sağlanmasına da büyük katkı yapmaktadır. Çorum İlimiz bugün Türkiye genelinde en huzurlu kentler arasında ilk sıralarda yer alıyorsa, bunda güvenlik güçlerimizin yanı sıra sizlerin de büyük katkısı olduğu bir gerçektir. Hepinize sağladığız

istihdam nedeniyle teşekkür ediyorum'' şeklinde açıklamada bulundu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 4
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.