• 28.12.2011 14:25:00
 • Patronlardunyasi.com
Haberi Paylaş

''Hazır Giyimde İhracat ve Karlılık Düşüyor''

Cem Negrin, "Ek vergiler ilk meyvesini verdi, ihracatımız ve karlılığımız düşerken, enflasyon ise arttı. Bu durum hem istihdamı hem de sektörün hareketliliğini engeller" dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, ''Ek vergiler ilk meyvesini verdi, ihracatımız ve karlılığımız düşerken, enflasyon ise arttı. Bu durum hem istihdamı hem de sektörün hareketliliğini engeller'' dedi.

Negrin, yaptığı yazılı açıklamada, hazır giyim sektörünün girdilerinde önemli oranda artış olduğunu, ek vergi ve üretim maliyetlerinde yaşanan artışların, enflasyon oranlarına da yansıdığını belirtti.

Dövizin yükselmesinin, dövizle kira veren sektör temsilcilerinin maliyetlerinin yükselmesine neden olduğuna işaret eden Negrin, ''Bir bakıma ek vergiler ilk meyvesini verdi. İhracatımız ve karlılığımız düşerken, enflasyon ise arttı. Bu durum, hem istihdamı hem de sektörün hareketliliğini engeller. En önemlisi Türkiye'nin 2023 yılı için hedeflediği 50-60 milyar dolarlık ihracat fikrine taş koyar'' şeklinde değerlendirme yaptı.

Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetlerinin TGSD için hazırladığı hazır giyim endeksine göre Ekim ayında karların gerilemeye devam ettiği, ciroların düşmeye başladığının altını çizen Negrin, Ağustos ayında 153,59 olarak gerçekleşen hazır giyim ciro endeksinin, Eylül'den bu yana hızlı düşüş yaşadığını, Aralık ayının ilk 20 günü itibariyle hazır giyim ihracatındaki düşüşün yüzde 10,6'yı bulduğunu belirtti.

Son dönem getirilen vergilere değinen Negrin, ek vergilerin ithalatı azaltmaya yaramayacağını ve hammaddesi olmayan malın ancak aradaki işçiliği kadar ithalatta azaltma yaratacağını savundu.

Negrin, ek vergilerden duyulan rahatsızlıkların ve ortaya çıkan problemlerin bütünlük halinde ortaya konulması amacıyla kurulan Hazır Giyim ve Konfeksiyon Platformunun bireysel çabalardan daha etkin olacağını kaydederek, ''Sürekli ortaya döktüğümüz rakamları tek ağızdan söylemeyi uygun gördük'' dedi.

Korunma önlemleri kapsamında getirilen ek verginin, hazır giyim sanayini ciddi riskler altına soktuğunu belirten Negrin, şu görüşleri dile getirdi:

''Getirilen ek vergiler, sektördeki tüm firmaların zaten yüksek olan maliyetlerini daha da arttıracak. En büyük pazarımız olan ve son dönemde krizlerle mücadele eden Avrupa'da pahalı Türkiye algısını daha da güçlendirecek. Bizim uluslararası pazarlarda rekabet etme gücümüzü azaltacak. İhracatçı, artık karsız satmak yerine ciroların düşmesini tercih ediyor. Kasım ayında dokuma ürün ihracatımız miktar bazında yüzde 15 düştü. Oysa örmeye dayalı ihracatımız yine miktar bazında yüzde 6 artmıştı. Şimdi örme kumaşa dayalı ihracatımız da düşecek. Her geçen gün düşen hazır giyim ihracatı kötü sinyaller veriyor. Üstelik böyle giderse daha fazla sermayeye ihtiyaç duyan mağazacılık ve hazır giyim ihracatı da düşer.''

TGSD Başkanı Negrin, yeni kanun ve projelerle sektörün rekabet gücünü artıracak koşulların sağlanması gerektiğine işaret ederek, ''Sektör şimdilik istikrarını koruyor. Fakat maliyetlerin sürekli artışı, istihdamı ve üretimi tehdit ediyor. Ekonomi yönetiminin bu konuyla ilgili yeni düzenlemeler oluşturmasını bekliyoruz'' dedi.

Kaynak: patronlardunyasi.com

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 6
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.