• 5.1.2012 15:00:00
 • İHA
Haberi Paylaş

'Ekmeğe Zam Yok' Müjdesi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ekmek üretiminde uygulanacak tebliği ile birlikte ekmek gramajının minumum 250 gram olacağını söyledi.

Balcı, yeni düzenleme ile birlikte kepek oranının yükselip, tuz oranının düşürülmesi ile ekmeğin tadının daha güzel olacağını belirtti.

 

Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye genelinde 2012 yılında uygulanacak ekmek gramajı ve ekmek fiyatlarında artış olup olmayacağına yönelik bir basın toplantısı düzenledi. Balcı, ekmeğe fiziksel ve kimyasal değişiklikler yapıldığına dikkat çekerek, yapılan bu değişiklilerle birlikte ekmeğin damak tadının değişmeyeceğini söyledi. Balcı, ekmeğin 300 gram olması ile birlikte halkı kandırmaya yönelik ekmek gramlarının düşürüldüğünü anlatarak, "Bu tebliğle birlikte ekmek gramlarının oranları artık düşük olmayacak. En az ekmek gramı 250 gram olarak belirlendi. Ekmekteki kül oranı yükseliyor. Kepek oranının yüksek olması iyidir. Kepek oranı yüksek olan ekmekte bağırsaklar daha iyi çalışır. Ekmekte kepek oranı daha önce 50-55 randımandı, şimdi 60 randımana çıkarılıyor. Daha önce 1.75 olan tuz oranı 1.50'ye düşürülecek. Yapılan tebliğ halkın sağlığına yönelik olacak" dedi.

 

Bu tebliğ ile birlikte ekmeklerin kaldırımdan kaldırılacağını hatırlatan Balcı, market içinde ekmeklerin dolapta olmayacağını, bu kanunun halkın sağlığı açısından önemli olduğunu kaydetti. Ekmek fiyatına zam yapılmayacağını ifade eden Balcı, şunları kaydetti:

 

"Ekmeğin fiyatında olumsuz bir şey olmayacak. Ekmeğin kilosu 2.85 kuruştu, bu rakam geçmeyecek. Türkiye'deki vilayetler halkın talep ettiği ekmeği üretecek. Bununla birlikte 250 gramın altında ekmek olmayacak. 250 gramın altında üretilen ekmekler ekmeğin kalitesini düşürüyordu. Hijyen konusunda bu tebliğ bizim için büyük önem taşıyor. Kepekli ekmekler üretilmeye devam edecek. Ekmekte gramın yürürlüğe girmesi 1 ay içinde uygulanacak. Kepek ve tuz oranlarının değişmesi temmuz ayına kadar uygulanacak. Bundan sonra ekmek daha güzel olacak."

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 6
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.