• 3.1.2012 11:29:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

2011‘de 12,5 Milyon Dolarlık Yumurta İhraç Etti

Cumhuriyet tarihinde ihracat rakamları rekor seviyeleri ulaştı. Küresel kriz sonrasında yaşanan ihracat artışı Kayserili firmalara da yansıdı.

Yumurta üretimi yapan Kayseri Tavukçuluk Sanayi ve Ticaret AŞ (KAYTAŞ), bir önceki yıl 5 milyon dolar seviyesinde gerçekleştirdiği yumurta ihracatını 2011 yılında 12.5 milyon dolar seviyesine çıkardı. Irak, Azerbaycan ve Türkmenistan en çok yumurta satın alan ülkeler oldu.

 

KAYTAŞ Genel Müdürü Ahmet Behiç Salt, yumurta ihracatının Türkiye’nin yüz akı olduğunu ifade etti. Firma olarak yumurta üretimini artırmanın yanı sıra ihracat çalışmalarında meyveleri toplamaya başladıklarını bildiren Salt, 2011 yılında gerçekleştirdikleri yumurta ihracatının 12.5 milyon dolar seviyesine ulaştığını aktardı.

 

157 milyon adet yumurta ihraç ettiklerini anlatan Salt, “İç piyasa haricinde sadece yaptığımız ihracat miktarı bu seviyede. Küresel krizin yaşandığı bir önceki yıl ise 5 milyon dolar yumurta ihraç edebilmiştim. Bu artışta bütün çalışanlarımızın emeği var. Kendilerine teşekkür ediyorum. Şuan için yumurta ihracatında firma olarak yüzde 214 artış yakaladık.” dedi.

 

Genel Müdür Salt, yumurta üretimindeki kalite ve pazarda rekabet edebilme adına yaptıkları çalışmanın ihracatı artırdığını ifade ederek, en çok yumurta ihraç ettikleri ülkelerin Türk devletleri ve Irak olduğunu dile getirdi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 19
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.