• 26.12.2011 17:36:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

2012’de Dolar 31 Ruble Seviyesinde Olur

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storçak, ülkede ekonomik resesyon sürecinin başlama tehlikesi olduğunu, içerde talep açısından hızlı bir ekonomik büyüme beklentisi olmadığını söyledi.

Storçak’a göre yüzde 5’in altındaki oranlar güçlü bir büyümeyi göstermiyor. Rusya’nın 2012’de yüzde 4 civarında bir büyüme sağlaması bekleniyor.

 

Merkez Bankası’nın müdahaleleri ile ekonomik büyüme ve ihracatçının çıkarlarını koruyacak şekilde doların 31 ruble seviyesinde kalmasını beklediğini ifade eden Storçak, “Rusya borsası açısından da herhangi bir siyasi risk ya da belirsizlik ortada yok. Spekülatörler değil, gerçek yatırımcı Rusya borsasında herhangi bir siyasi risk görmüyor” dedi.

 

Storçak, Rusya’dan yurt dışına çıkan 85 milyar dolarlık rakamın yarısının Rus şirketlerin dış borç ödemeleri ile ilgili olduğunu ifade etti. Rusya’da geçen yıl 34 milyar dolarlık bir nakit çıkışı gerçekleşirken, 2008 krizinde bu rakama 134 milyar dolara kadar yükselmişti. Rusya Bakan Yardımcısı özel şirketlerin devletin yardımı olmadan dış borç yükümlülüklerini yerine getirebildiklerine dikkat çekti.

 

2012’de doların daha istikrarlı olması, Euro’nun da daha oynak olmasını beklediklerini ifade eden Rusya Maliye Bakan Yardımcısı, Rusya’nın 2012’nin ilk çeyreğinde iç ve dış toplam 14,43 milyar dolar borçlanma planladığını söyledi. Yıllık bazda borçlanmanın 57,7 milyar dolara ulaşacağına değinen Storçak, bunun 7 milyar dolarını dış borçlanmanın oluşturacağını kaydetti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.