• 1.1.2012 18:38:00
 • İHA
Haberi Paylaş

“2012’de Ekonomik Büyüme Düşecek”

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Mustafa Kuvvet, ekonomik büyümenin 2012 yılında geçen yıla oranla düşük olacağını söyledi.

Türkiye ekonomisinin en kırılgan noktasının cari açık olduğunu da belirten Kuvvet, “Ekonomik büyümenin istikrarlı bir şekilde devam etmesi için cari açığın makul seviyelere çekilmesi gerekiyor” dedi.

 

Türkiye ekonomisinin 2011 yılında Avrupa ve ABD’deki finansal sorunlara rağmen ciddi bir büyüme sağladığını belirten Mustafa Kuvvet, “2012 yılının her şeyden önce sağlık mutluluk getirmesini ekonomide de kazançlı bir yıl olmasını temenni ediyorum''dedi.

 

Türkiye'nin 2008 yılındaki küresel ekonomik krizi en az hasarla atlattığını belirten Mustafa Kuvvet, “Küresel ekonomik kriz sonrası 2010 yılında başlayan toparlanma 2011 yılında da devam etti. Türkiye ekonomisi 2011 yılını rekor sayılabilecek bir büyüme ile kapattı. Avrupa ve dünyanın bir çok ülkesinde yaşanan ekonomik sorunlar ülkemizi çok fazla etkilemedi. Alınan önlemler sayesinde 2011 yılında istikrarlı, dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirdik. Özellikle Avrupa ülkelerindeki ekonomik sorunların 2012 yılında ülkemizi daha fazla etkileyeceği yönünde görüşler var. Bu nedenle büyüme hızımızın 2011 yılına oranla daha az olacağı beklentileri var. Ancak 2011 yılındaki olumlu hava ve ihracat rakamlarının artması ekonomimizi olumlu yönde etki edecektir. Türkiye’nin 2012 hedefi ekonomide dengeli istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme olmalıdır” dedi.

Türkiye’nin 2023 yılı için ortaya koyduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabileceğini ancak cari açık sorununun makul seviyeye çekilmesi gerektiğini de belirten Mustafa Kuvvet, “Ülkemizin 2011 yılı ihracatında ekonomideki büyüme ile birlikte artış gösterdi. Ancak cari açık en önemli ekonomik sorunların başında geliyor. Türkiye ekonomisinin en kırılgan noktalarından biri olan cari açığın makul seviyeye çekilmesi gerekiyor. Cari açığın azaltılması için hükümetin gerekli adımları atması gerekir. Avrupa’daki ekonomik sorunların ülkemizi etki altına almaması için ihracatımızı arttırmaya devam etmek zorundayız. Sanayicilerimiz marka ve nihai ürüne önem vermelidir. Yeni Pazar arayışları ihracat için büyük önem taşıyor. Yeni Pazar arayışlarını sürdürür, marka ve nihai ürün üretimimizi arttırsak dünya ile rekabet edebiliriz. Arap ülkelerinde yaşanan siyasal sorunlar, Avrupa ülkelerindeki ekonomik krizler yeni yılda da ciddi sorun olmaya devam edecektir. Türkiye bütün bu gelişmeleri yakından takip eder üretim ve istihdamı arttırırsa ekonomik büyümesini daha istikrarlı hale getirebilir” dedi.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 19
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.