• 23.1.2012 11:14:00
 • İHA
Haberi Paylaş

"2012 Ekonomik Anlamda Sıkıntılı Geçecek"

İsrail'de faaliyette olan Yılmazlar Holding CEO'su Ahmet Reyiz Yılmaz ekonomik ve siyasi değerlendirmelerde bulundu

2012 yılının ekonomik anlamda sıkıntılı geçeceğini, bu sebeple dış politikada dikkatli hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Durgun olan ekonomi yılın ilk yarısında daha da ağır bir travma ile karşılaşabilir" dedi.

 

Yazılı açıklama yapan Yılmaz, hükümetin dış politikalarda yeni adımlar atma konusunda politik değil reel hareket etmesi gerektiğini, dış politikada yapılacak hataların ilk önce ekonomik bedel olarak geri döneceğini söyledi. Hükümetin, İsrail'in NATO üyelik başvurusu konusundaki tavrını gözden geçirmesinde yarar gördüğünü belirten Yılmaz, "Bu meselede politik gözlük kullanılmamalı'' dedi.

 

İsrail'in Ortadoğu'da Türkiye ile benzer sorunları olduğunu belirten Yılmaz, İsrail'in NATO sürecinin Türkiye'nin yıllardır süren terör sıkıntısı konusunda da önem teşkil ettiğinin altını çizdi. "İsrail'in NATO üyeliği Türkiye için sayısız fayda ve değere sahiptir" diyen Yılmaz şöyle devam etti;

 

"28 NATO üyesi var bu üyelerin hiç bir tanesi Ortadoğu'da Türkiye ile ortak sorunları ve aynı atmosferi soluyup yaşayan ülkeler değildir. Bu ülkeler Avrupa ve diğer uzak dünya ülkeleridir. Bu manada Ortadoğu'da Türkiye'ye müttefik olacak NATO üyesi bir İsrail konusu son derece dikkatle değerlendirilmelidir. İsrail'in NATO üyeliği bu ülkelerin üyeliği ile mukayese edilemez. NATO üyesi bir İsrail özellikle terör konusunda Türkiye'ye çok ciddi katkı sağlayabilir. Aynı zamanda bu müttefiklik teknolojik işbirliğini de güçlendirecektir. NATO üyesi Amerika ve Avrupa ülkelerinden terör konusunda beklediğimiz katkının çok daha fazlasını NATO 'da Türkiye'ye müttefik olacak İsrail tek başına yapabilir.''

 

Yılmaz, iki ülkenin bölgesel barış için birbirlerine daha sıkı tutunarak büyükelçi atamalarının yapılması gerektiğini de vurguladı. Türk ve İsrail hükümetlerinin karşılıklı yeni adımlar atması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Bu iki ülke çok yakın gelecekte belki bir kaç yıl içinde birbirlerine geçmişten çok daha fazla ihtiyaç duyacaklardır. İki tarafta taşra inadı ile değil aklı ön plana koyarak hareket ederse bölgesel barışa çok daha fazla katkı vereceklerdir. Bölgesel meselelerin en fazla tartışıldığı merkezi konumunda olan Tel-Aviv gibi bir başkentte Türk büyükelçisi olmaması dış politika ve diplomaside tamiri güç bir hataya sebebiyet verebilir. Karşılıklı büyükelçilerin atanma zamanı gelmiştir'' dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 11
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.