• 5.12.2017 00:13:00
 • NİYAZİ ŞAHİN
Haberi Paylaş

2018 için en büyük risk zayıf büyüme

BETAM Direktörü Seyfettin Gürsel, 2018'in düşük büyümeli bir yıl olacağını, bunun da işsizliğin tekrar artışa geçmesine neden olacağını söyledi.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Profesör Doktor Seyfettin Gürsel, 2018'de Türkiye ekonomisinin önündeki en büyük riskin "düşük büyüme ihtimali" olacağını söyleyerek, ekonominin yeterince istihdam yaratamaz duruma gelme olasılığının önemine dikkat çekti ancak yine de geçmişteki gibi kriz beklemediğini söyledi.

"Azalan satın alma gücü büyümeyi baskılayacak"

Gürsel 2017'de yüzde 6'nın üzerinde olması beklenen büyümenin gelecek yıl da bu seviyelerde gelmesinin zor olduğunu ve 2018'de büyümenin yüzde 4'ün altında kalma ihtimalinin arttığını ifade etti.

Gürsel, 2018'de mali disiplin nedeniyle bu yıl verilen teşviklerin sürdürülmeyecek olması, döviz kuru şoku, yüksek enflasyonun satın alma gücünü azaltmasıyla özel tüketimin azalacak olmasının büyüme üzerinde baskı yaratacağını söyledi.

"İşsizlik yeniden artışa geçebilir"

2018'in düşük büyümeli bir yıl olacağını, bu senaryo gerçekl

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 15
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.