• 12.1.2012 17:29:00
Haberi Paylaş

2021’e Kadar 104 Milyar Dolar Biyokütle Yatırımı

Ayın sonlarına doğru dünyanın en büyük biyokütle yakan enerji tesisi İngiltere’de faaliyete başlayacak ve yaklaşık 750 megawatt baz yüklük yenilenebilir enerji üretecek

Tilbury İngiltere’deki tesisi önümüzdeki 10 yıl içinde hızla gelişmesi beklenen biyokütle enerji üretim sektörü için önemli bir adım olacak. Biyokütle kaynaklardan elektrik ve ısı üretimi olarak tanımlanan biyogüç baz yüklü yenilenebilir bir enerji kaynağı olup yakıt kaynakları da bolca bulunmaktadır.

 

Teorik olarak tükenmez ve dünyada bolca bulunan biyokütle hammaddeleri an itibariyle küresel birincil enerjinin %14’lük kısmını sağlıyor. Odun, kömür tozu, gübre ve tarımsal ürün atıkları hâlen 2-3 milyar insan için enerji kaynağı olarak kullanılıyor.

 

Küresel enerji ihtiyacı arttıkça sera gazı emisyon oranlarını düşürme çabaları da yoğunlaşıyor ve ticari elektrik üretimi konusunda biyokütle kaynaklarının kullanılması daha çok ülke tarafından benimseniyor. Pike Research yeni raporunda dünya çapında biyokütle enerji üretim kapasitesi 2021’e kadar en az 86 gigawatt’a çıkacak. Bu rakam 2011’de 58 GW’tı. Bu rakam 2008’den 2021’e kadar 104 milyar dolarlık yatırıma işaret ediyor.

 

Daha agresif bir büyüme senaryosunda ise kapasite 115 GW’a çıkabilir. Bu da hükümetlerin enerji güvenliği, karbon emisyonlarının azaltılması ve ekonomik gelişmenin hızlandırılması konusundaki çekinceleri azaltabilecek yenilenebilir güç kaynakları bulunması için kümülatif olarak 138 milyar dolar yatırım yapılması anlamına geliyor.

 

Baş analist Mackinnon Lawrance “Önemli zorluklarla karşılaşsa da biyogüç sektörü hükümetlerin düşük maliyetli, baz yüklü, yenilenebilir enerji kaynakları geliştirmesiyle dünya çapında kapasite artışına katkıda bulunmaya devam ediyor.” diyor. “Biyokütleden enerji üretimi politika belirsizlikleri ve fosil yakıtlara oranla hammaddenin pahalı kalması yüzünden sekteye uğruyor ancak biyokütle pellet’lerin uluslararası ticareti ve emisyon düzenlemeleri arttıkça önümüzdeki 10 yıl bu konuda global ilerleme ortak strateji kullanımı sayesinde hızlanacak.

 

Çim, yaprak, odun, odun parçaları, pirinç anızı, fıstık kabukları, şeker kamışı lifleri ve atıkları gibi çeşitli organik maddelerin dönüşümünü sağlayan biyokütle tedarik zinciri karmaşık ve hızlı gelişen bir yapıya sahip. Yerel biyokütle tedarik engeline takılan bu işe kendini adamış biyogüç tesisileri bugün 50 MW’tan aşağı kapasiteye sahipler.

 

Daha büyük tesisler faaliyete geçince ve enerji üreticileri emisyon oranlarını azaltmada düşük maliyetli bir çözüm olarak kömür kullanmaya başlayınca tedarik zincirinin kapsadığı alan genişliyor. Pike Research biyokütle kaynaklarına olan talebin yılda en az 1 milyar tona çıkacağını ve önümüzdeki 10 yılda biyokütle peletlerinin ticaretinin yayılmasını öngörüyor.

 

Pike Research’ün “Biyogüç Teknolojileri ve Piyasası” başlıklı raporu CHP biyogüç kaynaklarından elektrik üretiminin küresel pazarda satılabilir hale geleceğini söylüyor. Çalışmada piyasayı yönlendiren etkenler, mevcut ve yeni geliştirilen teknolojiler, hammadde fırsatları, kamu politikaları ve sektörün önemli aktörlerinden bahsediliyor. Kurulu kapasite tahminleri, kümülatif yatırımlar, pellet üretim ve tüketim oranları coğrafi olarak ortaya konuluyor ve 2021’e kadar bu alanda öne çıkacak ülkelerden bahsediliyor.

 

Kaynak: Thebioenergysite

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.