• 9.12.2011
Haberi Paylaş

2023'E DOĞRU ÖZEL EKONOMİ BÖLGELERİ ÇALIŞTAYI

Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Serbset Bölgeler Meclisi tarafından düzenlenen '2023'e Doğru Özel Ekonomi Bölgeleri Çalıştayı Gaziantep'te başladı

Dedeman Otel'de gerçekleştirilen çalıştayın açılışında TOBB Serbest Bölgeler Meclisi ve Gaziantep Serbest Bölgesi (GASBAŞ) Başkanı Mehmet Özmen ise, "2004 yılında serbest bölgeleri yanlış tanıyan bürokrasimiz ve IMF'in de baskılarıyla yapılan mevzuat değişikliğine kadar serbest bölgeler ülke ekonomisinde azımsanmayacak bir güç ve model olmayı başarmıştır. Ancak 2004 yılındaki 5084 sayılı yasa değişikliğiyle serbest bölgeler adeta kurban verilmiş, varlık nedenleri sorgulanır noktaya itilmiştir. Geride bıraktığımız zaman içerisinde serbest bölgelerin düşen trendinde kaybeden sadece serbest bölgeler değil, Türkiye olmuştur" dedi.

Özmen, şunları söyledi:

"Bugün, yapılacak çalıştayı serbest bölgeler için bir fırsat olarak değerlendirmemiz gerekmektedir. -Her şeye yeniden başlayalım. Yeni şeyler söylemek için konjonktürel yapı her zamankinden çok daha uygun. Türkiye artık güçlü ve umut vadeden bir ekonomiye sahip. Bir zamanlar Türkiye masası şeflerinin bile adını ezberlediğimiz, IMF'nin, bugün başkanının kim olduğunu bilmediğimiz bu güzel günleri yaşıyoruz. Geçmişte kobaya çevrilen Türkiye ekonomisi, artık AB ülkelerinde ekonomik model olarak incelenmektedir. İşte bu konjonktürel fırsatlar içerisinde ve yeni bir anlayışla serbest bölgelerin geleceğini hep birlikte masaya koyacağız. Yeni şeyler söylemek lazım dedik ve yeni bir kavram ortaya çıktı; yeni nesil serbest bölgeler. Sayın bakanımız Zafer Çağlayan tarafından Mersin de kamuoyu ile paylaşılan bu kavram hepimizi heyecanlandırmıştır. Nitekim kavramsal olarak da bu yeni anlayışın adı ortaya çıktı ki, Özel Ekonomi Bölgeleri. Hedef belli; serbest bölgeleri yapılandırmak ve yeniden ayağa kaldırmak, misyonunu eskisinden daha iddialı ve yüksek bir noktaya kavuşturmak. Artık yeni bir sayfa açılıyor. Umutlarımız yeşeriyor. Başladığımıza göre, bitirebileceğimizi ve hedefe ulaşacağımızı biliyorum."

"Ekonomi Bakanlığımız, yeniden yapılanma arayışları sürecinde, biz serbest bölgeleri hep olayın içerisinde tutup, beklentilerimizi an be an dinlemiştir. Türkiye'ye örnek olabilecek bir birliktelikle bu arayışlar sürdürüldü. Serbest Bölgeler olarak çalışmaların hep öznesi ve en önemli parçası olduk. Bu anlayış, yeni yapının sağlıklı ve işler bir vasıfta oluşması için hayati bir önem taşıyor" diyen Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özel Ekonomi Bölgeleri kavramının bizim için çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Serbest Bölgeler olarak çok sıkıntılı bir 7 yıl geçirdik ama Özel Ekonomi Bölgeleri yapılanmasıyla birlikte bu 7 yılın açığını kısa sürede kapatabilecek bir potansiyele kısa zamanda ulaşabileceğimize inanıyorum. Bunun için pek çok gerekçem var. Öncelikle Türkiye artık eski Türkiye değil. Eskiden sadece jeopolitik konumuyla öne çıkarılmaya çalışılan Türkiye artık bir ekonomik güç haline geldi. İşte, Özel Ekonomi Bölgeleri'nin özellikle bu dönemde Türkiye ekonomisine büyük itici güç olacağına inanıyorum. İyi yapılandırılmış bir özel ekonomi bölgeleri anlayışı ile dış ticaret dengelerimizi de kısa sürede lehimize çevirebileceğimizden kuşkum yok."

Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özel Ekonomi Bölgeleri anlayışı yabancı sermayeye bakış açımımızı yeniden sorgulamak için de bir fırsat olmalıdır. Türkiye'de yabancı sermayenin kalıcı ve katma değer yaratan bir misyon üstlenmesini istiyorsak Özel Ekonomi Bölgeleri'ni yapılandırırken, bu duruma özel bir önem vermemiz gerekiyor. Çünkü iyi yapılandırılmış yani cazip hale getirilmiş bir özel ekonomi bölgeleri Türkiye'ye uzun vadeli yabancı yatırımcı getirecek, çok güçlü bir enstrüman haline gelecektir. Özel Ekonomi Bölgelerini, altyapı ve fırsat olanakları en az OSB'ler kadar iyi ve mevcut

serbest bölge den çok daha güçlü ve cazip kılacak formüller üretmeliyiz. Tüm bu doğruları yanyana koyarak oluşturacağımız özel ekonomik bölgelerin 2023 hedefi biz özel sektöre göre 100 milyar dolardır. Ancak sayın bakanımızın bu rakamı az bularak daha yüksek bir hedef koyacağına ben eminim."

TİM BAŞKANI MEHMET BÜYÜKEKŞİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, bir Gaziantepli olarak Gaziantep'teki değişim ve dönüşümü görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Türkiye ihracatı yılda ortalama yüzde 20 artarken, Gaziantep'in ihracatı yüzde 40 artıyor. Gaziantep'i, ihracat artışında Türkiye'yi ikiye katladığı için tebrik ediyoruz. Serbest bölge demek ihracat demek. Serbest bölgelerin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Serbest bölgeler 2023 hedefi için önemli bir aracı konumundadır. Serbest bölgeler artık yerini Özel Ekonomi Bölgelerine bırakmalı" şeklinde konuştu.

GTO BAŞKANI MEHMET ASLAN

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan da, Suriye konusunun Gaziantep için çok önemli olduğunu belirterek, "Suriye üzerinden Körfez ülkelerine ulaşan firmalarımız büyük sıkıntı içerisinde. Bankalar Birliği ve Eximbank'a bu konuda büyük görevler düşüyor. Sıkıntı içerisinde bulunan bu firmalarımıza destek olmaları gerekiyor. Sanki bir ucundan da olsa Suriye'ye girmek gibi bir hissiyatımız var. Tezkereye yok dediğimizde başımıza çuval geçirenler, ağam paşam diyerek bu aralar bizi çok ziyaret eder oldular. Suriye bizim bin yıllık komşumuz, akrabalık bağlarımız var" dedi.

Yeni teşvik yasasına da değinen Aslan, "Teşvik, teşvik gibi olsun, ayağı yere bassın. Teşvik çok ciddi ve özendirici olmalı. Biz diyoruz ki; bizi destekleyin istihdama dönüştürelim. Diyoruz. Biz bedava arsa veya devletten para da istemiyoruz. Türkiye'nin önünde çok ciddi fırsatlar var. Yeni Anayasa büyük bir şanstır. Daha demokratik bir Türkiye'ye ihtiyacımız var. Türkiye'de işadamlarını hırsızlığa teşvik eden Vergi Yasası'nın değiştirilmesi gerekir. Biz Gaziantep olarak Türkiye'ye inanıyoruz" diye konuştu. Aslan, ihracatın sigortasının da elzem olduğuna dikkat çekerek, bu değişiklikle birlikte özellikle Irak'a yapılan ihracatın katlanacağını ifade etti.

GSO BAŞKANI ADİL KONUKOĞLU

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu ise serbest bölgelerin artık tıkanma noktasına geldiğini ifade etti. Türkiye'nin 2023 yılı hedefinin 500 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Konukoğlu, "Gaziantep olarak biz de 2023 yılında 30 milyar dolar ihracat hedefliyoruz" şeklinde konuştu. Toplantıya Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Sarı, Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, GSO Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, GTO Meclis Başkanı Zeki Yağcı, GTO Başkanı Mehmet Aslan, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, GTB Başkanı Ömer Çelik, GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile serbest bölge temsilcileri, ilgili kurum ve kuruluş bürokratları ile çok sayıda davetli katıldı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 18
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.