• 3.7.2012 15:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

3. ve 4. Çeyrekteki Büyüme Hızı Daha Fazla Artacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği (AB) ekonomisinin küçüldüğü ilk çeyrekte Türkiye'nin yüzde 3,2 büyüdüğünü belirtti

Çağlayan, yılın 3. ve 4. çeyreğinde büyüme hızının daha da artacağını söyledi.

 

Bakan Çağlayan, Helsinki'de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre engellide altın madalya kazanan Nevin Yanıt'ı kabul etti. Kabulün ardından gazetecilerin gündemde ilişkin sorularını cevaplayan Çağlayan, büyüme rakamlarını değerlendirdi. Türkiye'nin yüzde 3,2 büyüdüğü bir ortamda AB ekonomisinin küçüldüğüne dikkati çeken Çağlayan, ülkenin 10 çeyrektir büyüdüğünü, 28 aydır artan bir ihracat yapısına sahip olduğunu kaydetti.

 

AB, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa rağmen Türkiye'nin büyüdüğünü aktaran Zafer Çağlayan, 3. ve 4. çeyrekteki büyüme hızının daha fazla artacağı kanaatinde olduğunu vurguladı. "Çok büyük aksilik olmazsa ihracatta Orta Vadeli Programdaki 148,5 milyarlık hedefi yakalayabileceğimizi görüyoruz.'' dedi. Enflasyon konusuna da değinen Çağlayan, enflasyonun Türkiye'nin problemi olmaktan çıktığına işaret ederek, "İnanıyorum ki yıl bitmeden enflasyonun tek haneye düştüğünü göreceğiz." diye konuştu.

 

Son açıklanan ihracat, büyüme ve enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Ekonomi Bakanı, AK Parti'nin iktidara geldiğinde bugünkü ihracat ve enflasyon rakamlarına ulaşılabileceğini kendisi dahil kimsenin öngörmediğini dile getirdi. Türkiye'nin son yıllarda yakaladığı siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde örnek gösterilen bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Çağlayan, bundan son derece mutlu olduğunu söyledi.

 

"11,8 MİLYAR DOLAR İLE EN YÜKSEK HAZİRAN AYI İHRACAT RAKAMINI YAKALADIK"

 

Türkiye'nin 2011'de gösterdiği ekonomik performansı bu yılda sürdürdüğünü anlatan Zafer Çağlayan, ilk çeyrekte yüzde 3,2'lik büyüme sağlandığını hatırlatarak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nin dün açıkladığı haziran ayı ihracat verilerini de yorumladı. Çağlayan, açıklanan rakama göre, 11,8 milyar dolar ile tarihin en yüksek Haziran ayı ihracat rakamlarının yakalandığından söz ederken; ''Ümit ediyorum ki TÜİK rakamları açıklandığında Haziran ayı ihracatının 13 milyar doların üstünde olduğunu hep birlikte göreceğiz.'' dedi. Zafer Çağlayan, yılın ilk 6 ayı itibari ile TİM tarafından 73 milyar dolar olarak açıklanan toplam ihracat rakamlarının TÜİK verileri ile 75 milyar doları aşmasını beklediklerini ifade etti. Orta Vadeli Program'da bu yıl için belirlenen ihracat hedefinin 148,5 milyar dolar, büyüme hedefinin de yüzde 4 olduğunu anımsatan Çağlayan, ''Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur. Dün ve bugün açıklanan verilere baktığımızda doğru yolda olduğumuzu görüyoruz.'' diye konuştu.

 

"BM, LİBYA KONUSUNDA GÖSTERDİĞİ CENGAVERLİĞİ SURİYE KONUSUNDA GÖSTEREMEMİŞTİR"

 

Gazetecilerin Suriye ile ilişkiler konusundaki sorularını da cevaplandrırın Bakan Çağlayan, Suriye ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere dair bir soru üzerine bu konuda sürecin nasıl işleyeceğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiğini hatırlatarak . Suriye ile ticaretin geçen yıla göre yüzde 70 civarında gerilediğini bildirdi. Zafer Çağlayan, ilk 6 ay itibari ile Suriye'ye yapılan ihracatın 270-280 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu, bunun 110 milyon dolarlık kısmının elektrik satışı olduğunu söyledi. Çağlayan, ''Suriye'nin mevcut yönetimi gerek ekonomik, gerek siyasi anlamda ciddi bir sıkışma içine girmiştir. Birleşmiş Milletler, çok geç kalmış da olsa aklı başına yeni gelmiştir. Libya konusundaki cengaverliği gerek Avrupa gerek Birleşmiş Milletler Suriye konusunda gösterememiştir.'' dedi.

 

NEVİN YANIT: BAŞKANIMIN ÇIKMASI BENİ İKİ KEZ MUTLU ETTİ

 

Helsinki'de düzenlenen atletizm yarışmalarında bayanlar 110 metre engellide altın madalya alan Nevin Yanıt, "Havaalanı'na indikten sonra FB Başkanı Aziz Yıldırım'ın serbest kaldığı haberini aldım. Madalyadan sonra bu haberi almak beni 2. kez mutlu etti." ifadelerini kullandı.

 

Gazetecilerin boynundaki kolyeyi sormaları üzerine Yanıt, "Bu kolye antrenörümün 10 yaşındaki kızı tarafından bana hediye edilmiş ay-yıldızlı bir kolyedir. Daha Barselona'da madalya kazandığımda takmış olduğum kolyemi kaybetmiştim. Müsabaka öncesi antrenörümün kızına mesaj çekerek bu kolye ile birinci geleceğimi ona söyledim. Ay-yıldızlı küpe ve kolye takıyorum. Tırnaklarımdaki ojeler bile ay-yıldızlı" şeklinde konuştu. Bakan Çağlayan daha sonra Yanıt'a Beşibirlik altın hediye etti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 11
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.