• 28.12.2011 15:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

4. Büyükelçiler Konferansı Düzenlendi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Marriott Oteli'nde düzenlenen 4. Büyükelçiler Konferansı'nda büyükelçilere hitap etti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Geçen yıl Türkiye'nin ithalatı 185,5 milyar dolardı. 38,5 milyar dolar net enerji ithalatı yaptık. Türkiye mal ithalatı olarak 2010 yılında toplam 147 milyar dolar ithalat yaptı. 147 milyar dolar ithalat yapan Türkiye, 114 milyar dolar da mal ihracatı yaptı. Arada 33 milyar dolar var. Bizim mal ticaretimizdeki açığımız 33 milyar dolardı geçen yıl. Nereden veriyoruz, niye veriyoruz. Temeline indik'' dedi.

 

Çağlayan, toplam yabancı yatırım tutarının 14,5 milyar dolar olduğunu kaydederek, ''80 yılda gelen doğrudan sermayenin 7 katından fazlasını 8,5 yılda getirdik. Bu çerçevede ülkemizde çok önemli Fransız yatırımları var. Ülkemize güvenerek, Türkiye'de üretimi, mal ve hizmet ticareti iş yapan önemli Fransız şirketleri var ki Türk toplumunun haklı reaksiyonları vardır. Ama buna rağmen biz, ülkemize yatırım yapmış olan tüm yatırımları başımızın üstünde kabul ederiz'' ifadelerini kullandı.

 

Fransa ile yaşanan gerginliğe de değinen Çağlayan, basın mensuplarının 'Fransa'dan yatırımcı gelmesi halinde tavrınız ne olur?' sorusuna, 'Başımızın üstünde yeri var' karşılığını vererek, ''Fransa Devlet Başkanı'nın aslında Yunanistan'a kaptırmış olduğu paraları bir yerde 'cambaza bak cambaza' misaliyle unutturmaya çalışmasının ortaya çıkardığı bir sonuçtur. Çünkü halkı ona Yunanistan'dan almış olduğu devlet tahvillerinin, batan paralarının hesabını soracaktır. Fransa ekonomisini nereye getireceğini soracaktır. Bunları unutturma çabası olarak maalesef olmayan bir hadiseyi tekrar gerçekleştirmeye çalışıyorlar'' dedi.

 

Avrupa'daki kriz nedeniyle en fazla ihracat pazarlarının etkilendiğini açıklayan Bakan Çağlayan, Avrupa'ya yapılan ihracatın toplam ihracata oranının yüzde 57'den yüzde 47'ye düştüğünü ifade etti. Çağlayan, ''Bu sene Avrupa'ya ihracatımız Avrupa'daki olumsuz koşullara rağmen yüzde 21,6 artmıştır. Dünya ekonomisinin gelişmekte olduğu yöne aynen biz de gidiyoruz'' dedi.

 

Türkiye'nin bu sene cumhuriyet rekorunu kırdığını belirten Çağlayan, ''Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bu yıl ihracatımız 135 milyar dolara doğru gidiyor. Şu an itibariyle 12 aylık ihracatımız 134 milyar dolar olmuştur. Türkiye 9 yıllık süre içinde 36 milyar dolardan 135 milyar dolara yürüyor'' diye konuştu.

 

"TİCARETİMİZDEKİ AÇIĞIMIZ 33 MİLYAR DOLARDI GEÇEN YIL"

 

Bakan Çağlayan cari açık konusunda ise, ''Cari açık konusunun ne kadar sinsi olduğunu, ne kadar tehlikeli olduğunu ve mutlaka aşılması gerektiğini artık biliyoruz. Plan ve programlarımızı yaptık, yapıyoruz. Bu konuda sizlerle çok önemli çalışmalarımız olacak, irtibatımız çok daha fazla olacak. Ekonomimizin iki önemli ekseni var; biri ithalatımızı mümkün olduğunca azaltabilmek. Bir taraftan da ihracatımızı artıracak önemli çabalar içerisindeyiz. Geçen yıl Türkiye'nin ithalatı 185,5 milyar dolardı. 38,5 milyar dolar net enerji ithalatı yaptık. Türkiye mal ithalatı olarak 2010 yılında toplam 147 milyar dolar ithalat yaptı. 147 milyar dolar ithalat yapan Türkiye, 114 milyar dolar da mal ihracatı yaptı. Arada 33 milyar dolar var. Bizim mal ticaretimizdeki açığımız 33 milyar dolardı geçen yıl. Nereden veriyoruz, niye veriyoruz. Temeline indik'' değerlendirmesini yaptı.

 

Yenilenebilir enerjinin önemine işaret eden Çağlayan, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımdan sonra ithalata yönelmenin doğru bir seçim olacağını söyledi. Çağlayan, nükleer enerjiye karşı çıkanları anlamakta zorlandığı belirterek, ''Türkiye nükleer enerji yatırımını yapmak zorunda. Hem çeşitlendirmek noktasında, hem ucuzlatmak noktasında. Nükleer santral 80 milyar kilovat saat elektrik üretecek. Bunu doğalgazla üretirseniz, yıllık maliyet 4-4,5 milyar dolar. Ama nükleer ürettiği zaman 320 milyon dolar. Ben bu ucuzlatmayı yapacağım ki, sanayicimize ucuz girdi vereyim'' diye konuştu.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, dış ekonomik ilişkiler bağlamında Ekonomi Bakanlığı ile ortak çalışmalarının olduğunu belirterek, büyükelçiliklerin ve büyükelçilerin ekonomik ilişkileri geliştirme, Türkiye'nin rekabet gücünü, küresel tüm alanlarda Türkiye'nin iş yapabilme kudretini en üst düzeye çıkartma gibi bir görevleri olduğunu kaydetti. Davutoğlu, ihmal edilemeyecek en önemli çalışma alanın dış ekonomik ilişkiler olduğunu belirterek, iş adamlarının yurt dışındaki performanslarının Türkiye'nin performansının göstergesi olduğunu ifade etti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 13
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.