• 5.1.2012 07:20:00
 • Esra TORLAK
Haberi Paylaş

4 Kıtaya İhracat Şevval Makine’ye Yetmiyor

Sektöründe İlklere İmza Atan Şevval Makine, 4 Kıtaya İhracat Yapıyor

Arkasında 71 yıllık deneyimi olan Şevval Kuruyemiş Makineleri, kavurma ve kurutma sistemleri çerçevesinde kuruyemiş, çekirdek, kahve, yaş meyve ve sebze sistemleri üretiyor.

Sektörde ilklere imza atmış bir firma olduklarını belirten şirketin Genel Müdürü Engin Boyacı; “Kuruyemiş sektörüne ilk adım 1957’de Hasan Boyacı tarafından sarı leblebi makinesinin tasarlanması ve imal edilmesiyle atılmıştır. Daha sonra 1961’de o güne değin elde üretilen beyaz nohudun makinesinin tasarlanması ve üretilmesi ile günümüzde, sarı leblebi ve beyaz nohut dünyada bugün dahi aynı ölçü ve modellerdeki makinelerle imal edilmesi sürecine kadar gelinmiştir. 1964-65 yıllarında ay çekirdeği ve kabak çekirdeği bu makinelerde işlenmeye başlamıştır. 80’li yıllara gelindiğinde Türkiye'de bu sektörün sorunlarını gidermek ve dünya piyasalarında rekabet edebilecek seviyeyi yakalamak amacıyla Mehmet Boyacı tarafından ‘Bantlı Fırın’ tasarlanmış, imalatına başlanmıştır. Bantlı fırın modelinin gıda tüzüğüne uygun çalışması, ürün çeşitliliğini desteklemesi, üretim hacmi ve güvenlik gibi avantajları bünyesinde barındırması yurt içi ve yurt dışında yoğun talep almasına sebep oluyor.” diye konuştu.

Ar-Ge çalışmalarına çok önem verdiklerini belirten Boyacı, “Bazı makinelerimizi kendi bünyemizde bulunan Ar-Ge departmanları ve kendi bütçelerimiz ile geliştirdik. Örneklendirmem gerekirse; EB serisi olan EB500 Kahve Kavurma makinesi olarak bizim firmamız dâhilinde geliştirilmiştir ve geliştirilen bu makinemizde, gaz hiçbir şekilde ürün ile temas etmemektedir. Aynı şekilde SRMB 120 Kuruyemiş Kavurma Fırını lezzetinden ve doğallığından hiçbir şekilde taviz vermeden kavurma yapan makinedir ve SVL 1000, hem kurutma hem de kavurma işlemlerini tek bir makinede sunuyor.” dedi.

Sektörün teknoloji ile birlikte hızla değiştiğinin ve müşteri ihtiyaçlarını en kısa zamanda karşılamak gerektiğinin altını çizen Boyacı, “ Müşteri isteklerine bağlı olarak tasarım yapıyoruz. Artık yurt dışına makine ihracının dışında anahtar teslim projelere önem veriyoruz. Şu an itibari ile yapmış olduğumuz üretimin %80 i proje eksenli üretimlerdir ve bu üretimin yüzde 50’sini ihraç ediyoruz. 4 kıtada 30'dan fazla teslim ettiğimiz projelerimiz ve makinelerimiz var. “ şeklinde konuştu.

Şevval Kavurma ve kurutma sistemleri olarak doğal kavurma sistemleri ile dünyaya hizmet etmeye devam edeceklerini belirten Boyacı,” Hedef pazarımız diye bir kavramız yok artık her yere hizmet ulaştırabiliyoruz ve bu bize ciddi bir referans oluyor. “ dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 10
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.