• 19.9.2012 10:42:00
 • Yeliz YİRMİBEŞ
Haberi Paylaş

AB, TÜMSİAD'ı "En Etkin STK" Seçti

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD), kısa zaman önce kurulmasına karşın yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği çalışmalarla sanayi ve işadamlarının desteğini aldı

12 bini aşan üyesi bulunan TÜMSİAD, ülke ekonomisini güçlendirmenin peşinde. Uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi, üretim ve verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmalarda bulunan dernek, yurt dışında birçok başarıya imza attı. Derneklerinin Avrupa Birliği tarafından en etkin sivil toplum kuruluşu seçildiğini belirten TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, sorularımızı cevapladı.

 

TÜMSİAD ne zaman kuruldu ve kaç üyesi var? Kurumun üyeleri, ağırlıklı olarak hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor?


2005 yılında kurulan TÜMSİAD, Türkiye’nin büyümesine paralel şekilde büyümeye devam ederken her ihtiyaca cevap verecek şekilde gelişen, ülkenin sorunlarına çözüm olma yolunda her türlü katkıyı vermeyi özümseyen ve gönüllülük esasıyla kurulmuş iş dünyasını temsil eden bir sivil toplum kuruluşu. Büyük çoğunluğu KOBİ’lerden oluşan kurumumuz bünyesinde her iş kolundan üye bulunuyor.

 

TÜMSİAD’ ın hedefleri neler?


TÜMSİAD olarak yerel ve evrensel değerlere sahip, azim ve kararlılıkla bütün insanlığa hizmet eden, dürüst, dinamik, çalışkan, girişimci, gelişime açık, geleceğin dünyasında söz sahibi olan ve dünyadaki tüm ülkelerde Türkiye’yi marka haline getirecek işadamları kuşağı oluşturmayı hedefliyoruz.

 

TÜMSİAD’ ın ülke içindeki örgütlenmesinden bahseder misiniz?


Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği adı üstünde, üye profilinde hiçbir iş kolunda veya ölçekte ayrım yapılmadan örgütlenmekteyiz. Günümüzde ülkelerin gelişmesinde işadamlarının, kamu kurum ve kuruluşları ile etkin ve verimli ilişkiler kurması büyük önem taşıyor. TÜMSİAD uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi, Türk iş dünyasının gelişmesindeki engellerin kaldırılması, üretim ve verimliliğin arttırılması ile rekabet gücünün geliştirilmesi doğrultusunda yurt içinden ve dışından bakanlarla, üst düzey yönetici ve bürokratlarla koordinasyon içinde çalışıyor.

 

TÜMSİAD’ ın iş adamlarına ve işletmelere sağladığı destekler neler?


Dünyada ekonomik daralma ve problem yaşayan çok ülke olmasına rağmen Türkiye, büyüme hızını, gelişimini, üretimini ve ekonomisini sürekli artırarak gelişiyor. Ülkemizin hızla büyüyen iş dünyası için kendine doğru yolları gösterecek birleştirici ve yön sağlayıcı rehbere ihtiyacı var. TÜMSİAD genç nüfusuyla ve iş kapasitesiyle ülkemizi küresel alanlara taşarken, sosyal çalışmalara ve kültürel entegrasyona da önem veriyor. Yurt dışı şube ve temsilcilik çalışmalarının yanında olan kurumumuz, ülkemizde her bölge ve şehirde örgütlenerek doğudan batıya, kuzeyden güneye çalışmalarını artırarak yürütüyor. Kuruluşumuzdan bu yana iş dünyasının süreçlerini takip ederek, gelecekte oluşacak tüm olumsuzluklara karşın işadamlarımızı koruma amaçlı tedbir çalışmaları ve iş geliştirme çalışmaları yaparak, Türkiye’nin iş dünyası geleceğine rehberlik ediyoruz. Türkiye’nin 2023 yılı için belirlemiş olduğu hedefin gerçekleşmesi adına TÜMSİAD, Türk işadamlarının ve firmalarının küresel olarak rekabet edebilecek seviyeye gelebilmelerine yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından çok değerli işadamlarımızın teveccühüyle 52 yurt içi şubemiz ve 20 ayrı ülkedeki yapılanmamızla birlikte, bugün üye sayımız 12 bini aştı. Bu oluşturduğumuz büyüme hızını kaybetmeden örgütlenmeye devam ederken bir yandan da iş geliştirme, araştırma ve eğitimlerimizle iş ile işadamlarımızın donanımını artırmayı hedefledik.

 

Meslek liselerine yönelik ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?


TÜMSİAD olarak gençleri de önemsiyoruz ve gençleri yarınlara hazırlamakta kendimizi sorumlu tutuyoruz. Bu nedenle Geleceğin Girişimcileri projesini başlattık. İlk pilot projesini İstanbul’da başlatan TÜMSİAD, liselerde ‘Girişimcilik Kulüpleri’ kurdu. İstanbul’da 475 genel lise, 356 meslek lisesi, 20 çok programlı lise, iki de açık öğretim lisesi olmak üzere toplam 853 lise de verilecek pilot eğitimlerle gençlerimizi, lise çağında daha verimli ve sosyal bir şekilde zamanlarını geçirerek geleceğe hazırlanmaları konusunda teşvik edeceğiz. Öncelikle gençlerimizi, hayallerini projeye dönüştürebilmeyi, finansman sağlamayı, üretmeyi ve topluma katkı sağlamayı amaçlayan çalışmalarla tanıştıracağız. Böylelikle gençler kendilerine olan öz güveni geliştirici çalışmalarla, mesleki kararlar almanın provalarını yapacak.

 

TÜMSİAD’ ın ülke içi ve uluslararasında gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahseder misiniz?


Yurt içi ve yurt dışı şubeleriyle etkinlik alanını genişleterek Türkiye’nin önemini arttıran bir uluslararası işadamları derneği olan kurumumuza, Dünya Tüketici Akademisi tarafından “Avrupa Birliği Kalite Ödülü” verildi. Ayrıca TÜMSİAD, başarılı çalışmaları neticesinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) kurucu üyesi oldu. Bunun yanı sıra TÜMSİAD, 2010 ve 2011 yılında Avrupa Birliği’nce 37 ülkenin katılımcıları arasından arka arkaya iki defa en etkin Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak seçildi. Bu başarının devamı için bu yılda çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnsan kalitesine ve eğitime verdiğimiz önem iş dünyasının gelişimi doğrultusunda değişiyor. Çalışanların kalitesini, bilgiye ulaşma ve bilgiyi kullanmadaki yeteneklerini geliştirmesine yardım etmek ve iş adamlarımızın donanımlarını arttırmak üzere 464 farklı etkinlik düzenlememiz sonucunda Avrupa Birliği tarafından en etkin sivil toplum kuruluşu seçildik. Ayrıca merkez ve şubeler tarafından yurt içi ile yurt dışında belirlenmiş etkinlik takvimi dışında spontan gelişen, ihtiyaç olarak gözüken her iş konusunda kısa vadeli etkinlikler yapıyoruz. Bu etkinliliklerimiz arasında ticaretin etik kuralları, Ar-Ge, bireysel iletişim, KOSGEB destekleri, ön muhasebe, ticaret hukuku seminerleri ile inşaat sektörü, makine sektörü çalıştayı gibi birçok sektöre yönelik çalışmalar yer alıyor.

 

Ülkemizdeki sanayi ve ticaret sektöründeki başlıca sorunlar neler ve bu sorunlar nasıl çözülebilinir?


Türkiye, her gün artmakta olan iş kapasitesi ve gelişerek büyüyen ekonomisiyle hedefleri üzerine istikrarla yürüyecektir. Genç nüfusumuz ve iş potansiyelimizle ilerliyoruz, yolumuz açık ve doğru yolda gidiyoruz. Sorunlarımızın başında ise deneyimsizlik geliyor. Ancak kısa süre içersinde bu konunun aşılacağını düşünüyorum. Ölçekte büyük ticaretlere el atarak, küresel ticaret kurallarına uyduğumuzda bilinçli gelişip büyüyerek global ticaret yapacağız. TÜMSİAD bu yolda işadamlarımızı, Ar-Ge, Ür-Ge, ekonomik araştırmalar, eğitimler, birleştirici yollar, destekleyici yollar, teşvikler, destekler ve koruyucu konular ile iş gezileriyle ikili görüşmeler sağlayarak sürekli destekliyor. Üyelerimizle birlikte yüksek bir motivasyonla sürekli daha iyiye doğru gelişmemizi sürdürüyoruz. Bu motivasyon başarılı bir şekilde sonuçlanıyor. Başarılarımızda TÜMSİAD bünyesinde çalışan herkese müteşekkiriz.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 1
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.