• 25.4.2012 14:57:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Acımasız Rekabet Yerel Perakendecileri Korkutuyor

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) ve Karadeniz Sanayici İşadamları Derneği (KASİAD)’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar, Zincir Marketler ve Bakkaliye Sektörünün Geleceği’ konulu ortak akıl toplantısı KASİAD’da yapıldı

    İşletme ve Yönetim Danışmanı Dr. Rüştü Bozkurt’un moderatörlüğünü yaptığı ortak akıl toplantısında MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Erkan Malkoç, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Genççakır, Türkiye Perakendeciler Dernekleri Federasyonu Başkanı Bülent Erhan, Karadeniz Perakendeciler Federasyonu Başkanı Osman Kalafat, perakende sektörünün temsilcileri ve sanayiciler hazır bulundu.

 

    Dünyada her şeyin hızlı bir değişim süreci içerisinde olduğunu ve bu değişimden perakende sektörünün de etkilendiğinin altını çizen Bozkurt, “Bundan 30 yıl evvel ileride bakkal amca sorunu çıkacak desek kimse inanmazdı. Tüm bu değişmeye, gelişmeye karşı elimizde ne silah var? Ne yapacağız? Böylesine büyük değişimlerin tek bir silahı var; sürekli işimizi sorgulamak. Bugünün en büyük silahı en büyük gücü 'ne yapıyorum niçin yapıyorum, nasıl yapıyorum' en büyük silah bunlar.” dedi.

 

    KASİF Başkanı Osman Reis de perakende sektörünün sorunlarının çok geniş bir kitleyi ilgilendirdiğini ve bu soruna çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdi. Yapılacak yasal düzenlemelerin bakkal ve benzeri küçük ölçekli perakendecilerin problemlerini çözmede tek başına yeterli olamayacağını söyleyen KASİAD Başkanı Abdurrahman Hacıkerimoğlu, değişen dünya şartları içerisinde küçük esnafa da büyük sorumluluklar düştüğünü vurguladı. Hacıkerimoğlu, “Bakkal-süpermarketler arası rekabette son kararı müşterinin vereceğini unutulmadan; tüketicilere para, zaman ve enerji tasarrufu sağlayabilen, sabahın erken saatlerinden gecenin geç vakitlerine kadar açık olan, gerektiğinde evlere servis yapan, müşterisine bir komşu kadar yakın, güler yüzlü, icabında veresiye veren, temizlik ve hijyenik şartlara azami ölçüde dikkat eden, müşterisini düğününde ve cenazesinde yalnız bırakmayan, ışıkları yanınca mahallenin emniyetini sağlayan, sosyal hayatın bir parçası ve çoğulcu demokrasinin sigortası olan gerçek esnaflar ayakta kalacaktır.” dedi.

 

    Ortak akıl toplantısında yapılan tartışmalarda sektörün acımaz rekabetle karşı karşıya kaldığı, spot satışlardan etkilendiği, kar marjlarının sürekli düştüğü dile getirildi. Çok uluslu büyük perakende şirketlerinin ülkemize gelmesinden sonra spot satışların yaygınlaşması sermaye yetersizliği olan yerel perakendecileri baskı altına aldığı vurgulandı. Perakendeciler, fatura-fiyat dengesizliği, fiyat- maliyet hesaplarının açıklanmaması, AVM yasa tasarısının gecikmesi, gözetim ve denetim eksikliğinden yakındı.

 

    PERAKENDECİLER: ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ŞEHİR DIŞINA ÇIKSIN

 

    Toplantıda büyük alışveriş merkezlerinin kent dışına çıkarılması, çalışma gün ve saatlerine sınırlama getirilmesi gerektiği, bu nedenle AVM yasasının bir an önce çıkartılması istendi. Perakendeciler hazineye ait alanların büyük alışveriş merkezlerine verilmemesi gerektiğini de belirterek, imar planlarında gösterilmeyen yerlere alışveriş merkezi açılmamasını istedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 19
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.