• 4.10.2012 11:20:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Adana’dan Nijerya’ya Trafo İhracatı

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde trafo üretimi yapan Beta Transformatör, Nijerya’ya ihracat yapıyor

Genel Müdür Sabit Dağsuyu, çalışmaları hakkında bilgi verirken, yeni yatırımlarla büyümeye devam edeceklerini söyledi.

 

Orta gerilim, depolu ve hermetik yağlı transformatör üretiminde, yeni yatırımlarla gücünü 50 MVA’ya çıkaran Beta Transformatör, Nijerya hükümetine trafo ihraç etmeye başladı. Adana OSB Başkanı Bekir Sütçü ve yönetim kurulu üyesi Hikmet Aslan, ziyaret ettikleri fabrikada, Genel Müdür Sabit Dağsuyu, Üretim ve Planlama Müdürü Hakkı Mert Dağsuyu, Finans ve Dış Ticaret Müdürü Yusuf Cenk Dağsuyu ile görüşerek, yeni yatırımlarından dolayı kutladılar.

 

Genel Müdür Sabit Dağsuyu, büyümeye devam edeceklerini vurgularken, “Aldığımız makineler sayesinde 50 MVA’ya kadar muhtelif güç ve gerilimlerde güç transformatörü üretiminin yanı sıra kuru tip tesisini kurduk. Bu sayede üretim çeşitliliğimizi arttırdık. Kapasite artırımına yönelik yeni makine yatırımlarımız da devamı olacak.” dedi.

Dağsuyu, 15 MVA güç trafosu üretimine başladıklarını ve Nijerya Hükümeti’ne direk ihraç ettiklerini ve Akdeniz Bölgesi’nin bu güçteki ilk trafo üreticisi olduklarını vurguladı.

 

Üretim kapasitelerini her yıl katladıklarını ifade eden Dağsuyu, imalat verimliliklerini yatırımlara paralel olarak her geçen yıl artırdıklarını vurgulayarak, ‘’İleri teknoloji üretim standardı ve kalite beğenileriyle yurtiçi ve yurtdışı pazarlarında geniş bir müşteri portföyüne sahibiz.” diye konuştu. İhracat odaklı çalıştıklarını kaydeden Sabit Dağsuyu, gerçekleştirdikleri üretimin yaklaşıkyüzde70’ini ihraç ettiklerini dile getirdi.

 

AFRİKA İLE BAĞLANTI

 

Yurtdışında oldukça iddialı olduklarını söyleyen Dağsuyu, Afrikalı iş adamlarıyla gerçekleştirdikleri uzun süren görüşmeler sonucunda yıllık bağlantılar sağladıklarına işaret etti. Ortadoğu, Afrika ve Uzak Doğu başta olmak üzere birçok bölgeye ihracat yaptıklarını belirten Dağsuyu, yurtdışındaki pazar paylarını daha da artırmayı hedeflediklerini ve bu çerçevede pazar araştırmaları yaptıklarını aktardı. Dağsuyu, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Ürün kalitemiz, satış prensiplerimiz ve teknik servis hizmetlerimizle müşterilerimizin güvenini kazandık. Önümüzdeki süreçte yine Ortadoğu, Afrika ve Uzak Doğu üzerinde yoğunlaşacağız çünkü bu pazarlarda ciddi potansiyel olduğunu gözlüyoruz, bu anlamda araştırmalarımız sürüyor. Özellikle Afrika pazarında, daha önce yapılan görüşmeler sonucunda yıllık bağlantılar kurduk. Ciddi potansiyeli olan bu pazarda iş hacmimizidaha da genişletmeyi hedefliyoruz.”

 

SEKTÖRÜNDE EN FAZLA İHRACAT YAPAN FİRMA

 

İstanbul Maden ve Metaller İhracat Birlikleri (İMMİB) 2010 yılı rakamlarına göre; Akdeniz Bölgesi’nde elektrik-elektronik sektöründe en fazla ihracat yapan 7’nci, trafo sektöründe ise 1’inci firma olmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Dağsuyu, sektöre ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

 

Trafo pazarının geçtiğimiz yıl yüzde 50 oranında büyüme kaydettiğini söyleyen Dağsuyu, pazarda daralma yaşanmadığını ifade etti. Sektörün yüzde 70’ler oranında ihracat odaklı çalıştığını anlatan Dağsuyu, şöyle devam etti: “Trafo sektöründe yaklaşık 15 üreticiyle yıllık yaklaşık 70 bin civarında trafo üretiliyor. Sektörde yaşadığımız en büyük sorun, kalifiye eleman bulmakta çektiğimiz sıkıntı. Çalışma prensipleri çok iyi bilinen bir sektör olmadığı için, ekibimize dahil olacak elemanımızı biz mevcut yerimizde yetiştiriyoruz ve bu da belirli bir süreç alıyor. Bununla birlikte sektöre darbe vuran bir konu da, profesyonel olmayan merdiven altı üreticiler. Bu konuda da sıkıntı yaşanıyor.’’

 

Yeni yatırımlarla beraber ihracat yapılan ülke sayısını20’ye çıkardıklarını bildiren Genel Müdür Sabit Dağsuyu, Ar-Ge çalışmalarıyla devam eden üretim projelerinin detayları hakkında da bilgi verdi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 15
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.