• 8.1.2012 19:22:00
  • CİHAN
Haberi Paylaş

Afrika, Türkiye İle Ticaret Yapmak İstiyor

Demokratik Kongo Büyükelçisi Tshidimba: Türkiye, stratejik ortağımız olsun

Afrika'nın en büyük yüzölçümü ve nüfusuna sahip ülkelerinden Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, İzmir Genç İş Adamları Derneği (İGİD) üyeleri ile bir araya geldi.

Büyükelçi Tshidimba, "Afrika Birliği üyesi ülkeler olarak ekonomilerimizdeki Avrupa tekelini kırmak amacı ile Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Güney Kore ile ticareti artırma kararı almıştık. Türkiye, Demokratik Kongo‘nun stratejik ortağı olabilir. Böyle bir ortaklık, iki ülkeye olduğu gibi Afrika ekonomilerine de önemli katkılar sağlar." dedi.

 

Her türlü tüketim ürünü için bakir pazar niteliğindeki Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki ticaret ve yatırım fırsatlarının tanıtıldığı toplantıda, ülkesine yatırım çağrısı yapan konuk büyükelçi, Demokratik Kongo’nun alt yapısını Türklerin inşa etmesini istedi.

İGİD'in Gaziemir'deki binasında yapılan 'Kongo Demokratik Cumhuriyeti İş Fırsatları Tanıtım Toplantısı'nın açılışında konuşan İGİD Başkanı ve Demokratik Kongo Fahri Konsolosu Mehmet Timuroğlu, Demokratik Kongo'nun, özellikle KOBİ'ler için büyük fırsatlar barındırdığını belirtti.

Türk işletmelerinin, kaliteli ürünleri ucuz üreterek Afrika pazarında büyük şansa sahip olduklarını dile getiren Mehmet Timuroğlu, "Afrika bakir pazar yapısı, üretmeyen, gelişen tüketim eğilimi ile KOBİ'ler için şimdiye kadar ilgilenilmemiş büyük potansiyel. Üyesi bulunduğumuz Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (ESİDEF) ve Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) Afrika pazarına özel önem veriyor ve çok sayıda ticaret organizasyonu gerçekleştiriyor. İGİD de geçtiğimiz ay ve yıllarda Demokratik Kongo'ya iki defa olmak üzere Senegal, Kongo Cumhuriyeti, Sudan, Tanzanya, Gana, Nijer ve Kenya'ya iş gezileri düzenledi. Yapılan araştırmalar sonrası Demokratik Kongo'ya yoğunlaşıldı. Bir grup İGİD üyesi iş adamı, Afrika'ya yatırım yaptı ve mobilya üretimine başladı."

AFRİKA, TÜRKİYE İLE TİCARET YAPMAK İSTİYOR

Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba da Demokratik Kongo'nun, ekonomik potansiyelini anlatarak başladığı konuşmasında, özellikle tarım, inşaat ve imalat sanayiinde Türkiye'nin deneyimlerinden yararlanmak istediklerini belirtti.

Tarıma elverişli toprakların ancak yüzde 15'inin işlenebildiğini ifade eden Büyükelçi Tshidimba, şu bilgileri verdi "Afrika Birliği üyesi ülkeler olarak ekonomilerimizdeki Avrupa tekelini kırmak amacı ile Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Güney Kore ile ticareti artırma kararı almıştık. Stratejik ortaklıkları çeşitlendirmek için alınan bu karar çerçevesinde gelişen Türk ekonomisini de yakından takip ediyoruz. Türkiye, Demokratik Kongo‘nun stratejik ortağı olabilir. Böyle bir ortaklık, iki ülkeye olduğu gibi Afrika ekonomilerine de önemli katkılar sağlar."

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

  • BİZE ULAŞIN
  • GERİ BİLDİRİM
    GERİ BİLDİRİM x
    Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
    Geri Bildirim Konusu :  
    Mail Adresiniz:
    Geri Bildiriminiz:  
    Güvenlik Kodu:  
    9 + 15
    Lütfen tüm alanları doldurunuz.