• 22.2.2012 07:50:00
 • Esra TORLAK
Haberi Paylaş

Akdaş Makina Amerika’ya Av Tüfeği İhraç Ediyor

Yarım asırdır faaliyette olan Akdaş Makina Silah Sanayi’nin kurucusu Ömer Akdaş aynı zamanda ilk Türk yapımı çiftenin üretimini gerçekleştiren bir usta

Babadan oğula av tüfeğinde birçok ilke imza atarak sektöre hizmet eden Akdaş Makina’nın Genel Müdürü Salim Akdaş ile geçmişten bugüne av tüfeğinin gelişini, ihracatını konuştuk.


Yarım asırdır faaliyette olan Akdaş Makina Silah Sanayi’nin kurucusu Ömer Akdaş aynı zamanda ilk Türk yapımı çiftenin üretimini gerçekleştiren bir usta. Babadan oğula av tüfeğinde birçok ilke imza atarak sektöre hizmet eden, küçük bir atölyede üretime başlamış olan Akdaş Makina, bugün Amerika’dan Avustralya’ya kadar ihracat yapan bir firma haline geldi.

 

Av tüfeği sektöründe birçok ilk gerçekleştirdiklerini belirten Akdaş Makina Silah Sanayi Genel Müdürü Salim Akdaş,    ”Türkiye’de ilk defa 1988 yılında kinetik yarı otomatik av tüfeğini, ilerleyen yıllarda da tam-çakmaklı çifte ve süper pozeyi biz ürettik. Daha sonraki yıllarda atölyeden modern sanayi tipi üretime geçerek makina ağımızı büyüttük ve bu potansiyelle birlikte av tüfeği dışında savunma,  tekstil gibi endüstrilere yedek parça üretiminin yapımına da başlamış olduk.”dedi.

 

Türk silah sektörünün geçmişine bakıldığında atalarımızın silaha ne kadar yatkın olduğuna dikkat çeken Akdaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde ise bu durumun değiştiğini ve gerilediğini söyledi. Bu gerilemede temel sebeplerinde politik, siyasal baskıların yüksek oluşu ve savaş yapmaktan yorulmuş bir millet olmamızı sıralayan Akdaş, bu dönemde özellikle Avrupa ve Amerika’nın silah konusunda bizden daha gelişmiş teknolojilere ulaştığını ifade etti. Akdaş, “1980-1990’lı yıllarda Türkiye’de üretilenler sadece yurtiçinde müşteriye ulaşmaktaydı. Dünya bizim silahlarımızı tanımıyordu. Fakat günümüzde av tüfekleri imalatı konusunda ülkemize güven oluşmuştur. Sonuç olarak ihracat göstergeleri lehimize dönmüş ve birçok Türk firması ürünlerinin tamamını ihraç eder hale gelmiştir.”dedi.

 

Av tüfeği ihracatına sekiz yıl önce başladıklarını belirten Akdaş, üretimin yüzde 95’inin ihracat olduğunu ve Amerika, İngiltere, Avusturya, İtalya, Yeni Zelanda, Avustralya olmak üzere birçok ülkeye satış yaptıklarını belirtti. Akdaş, “Ürettiğimiz bütün ürünleri ihraç edebiliyoruz. Ürün ve model farklılıkları ihracatımızı etkilemiyor. Özellikle dünyanın en büyük silah pazarı olan Amerika sport modelleri tercih ederken İngiltere ve Avrupa ülkeleri ise game modelleri tercih ediyor. Akdaş Silah olarak stratejik hedeflerimiz arasında bulunan markalaşma hedefinde bize yardımcı olacak en önemli kıstas ihracattır. Şu anda tüm silah pazarlarında Akdaş Silah olarak yerimizi aldık. Bizim asıl amacımız bu pazardan pay sahibi olmak değil, bu pazarlara bir Türk firması olarak hükmetmektir.”şeklinde konuştu.

 

Dünyaya firmanızı, ürünlerinizi tanıtmanın çok yüksek maliyetleri de beraberinde getirdiğini belirten Akdaş, özellikle reklama yüksek bütçe ayıramayan çok sayıda firma için Turkishexporter.net’e üye olmanın yeterli olabileceğini ifade ederek bu sitenin üretici firmalara kısa bir zamanda minimum maliyetle ürünlerini tanıtma, müşterilere ulaşma ve sektörü ile ilgili alım taleplerine ulaşma olanaklarını sağladığına dikkat çekti.

 

Akdaş, son olarak 2023 vizyonu için şunları kaydetti; “2023 vizyonu kimilerine göre hayal olsa da, ulaşılamayacak bir hedef değildir. Umuyorum ki 2023 de ülkemizin prestiji ve duruşu çok farklı olacak ve dünyanın en saygın ülkelerinden biri de biz olacağız.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 14
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.