• 20.12.2011
 • CİHAN
Haberi Paylaş

AKENERJİ’NİN SATIŞ SÜRECİ DURDURULDU

Elektrik üretim şirketi Akenerji’de 10 aydır devam eden satış sürecinin, Avrupa ve ABD’de beliren ekonomik bunalım ile enerji piyasası göz önünde bulundurularak sonlandırılmasına karar verildi.

Satış için pek çok firma ile görüşüldüğünü anlatan şirketin genel müdürü Ahmet Ümit Danışman, insan kaynağı, itibarı ve marka değeri bağlamında Akenerji'yi daha iyiye taşıyabilecek bir seçenek oluşmadığını belirtti. Bu sebeple satış sürecinin sonlandırıldığını aktardı. Görüşmeler esnasında projelerin ve yatırımların aksamadığını belirten Danışman, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üretim şirketlerinden biri olarak, ülkemizin geleceğine ışık tutan yatırımlarımızı satış sürecinde olduğu gibi satış sürecinin kapanmasının ardından da aynı kararlılıkla yürüteceğiz. Nitekim üç Türk bankasının oluşturduğu konsorsiyumdan iştirakimiz Egemer Elektrik Üretim AŞ’nin (EGEMER), Hatay/Erzin’de kuracağı Kombine Doğalgaz Çevrim Santrali için 2011 Ekim ayında temin ettiğimiz 651 milyon dolarlık kredi de Akenerji’nin sektöre değer katan projelerinin önemli bir örneğidir. Öte yandan 301 MW yenilenebilir enerji kaynağına dayalı üretim kapasitemiz ile toplamda 659 MW’lık aktif kurulu gücümüze ek olarak, 2012’de devreye alacağımız 87 MW kapasiteli Himmetli, Gökkaya ve Feke I hidroelektrik santralleri ile yenlenebilir kaynaklı gücümüz 388 MW’a çıkarken toplam kurulu gücümüz ise 746 MW’a gelecektir. Sayıları hızla artan müşterilerimizin bizden talep ettikleri enerjiyi, onlara, adımıza yakışır bir şekilde güvenle ve kesintisiz olarak sunmaya devam edeceğiz.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 19
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.