• 28.10.2015 14:44:00
Haberi Paylaş

Alman ekonomisinde durgunluk sinyalleri

Almanya’da Ifo İhracat Beklenti Endeksi, ekim ayında, eylüldeki 7,5 puan seviyesinden 5,8 puana gerileyerek son bir yıl en düşük seviyesine indi.

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), 2015 yılı Ekim ayı ihracat beklentileri ve iş durumu anketi sonuçlarını yayımladı. Buna göre, Almanya’da Ifo İhracat Beklenti Endeksi, eylülde 7,5 puan iken ekimde 5,8 puana düşerek, 2014 yılının Eylül ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Ankete ilişkin yapılan açıklamada, Alman ekonomisinin, dünya ekonomisinin zayıf dinamiğini üzerinden atamadığı vurgulandı. İhracat dinamiğinin zayıflamayı sürdürdüğü belirtilen açıklamada, otomotiv endüstrisinde pozitif gelişmeler beklenmediğine işaret edildi. Açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:

“İhracat dinamiğinin zayıflaması, öncelikli olarak kimya sektörü, maden ve makine mühendisliğindeki çok daha karamsar beklentilerden kaynaklandı. Otomotiv endüstrisi de gelecek aylarda yurt dışından canlandırıcı herhangi bir etki beklemiyor. Bunun aksine, elektronik sanayi ve ilaç sektöründeki şirketler ise yurt dışı cirolarının daha yüksek olmasını bekliyorlar.”

Öte yandan, üreticilerin aylık 2 bin 700 civarındaki raporuna dayanan ankette, firmalardan, gelecek 3 aya ilişkin beklentilerini bildirmesi isteniyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 19
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.