• 20.11.2017 13:34:00
 • NİYAZİ ŞAHİN
Haberi Paylaş

Almanya'daki siyasi kriz, piyasaları da etkiledi

Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi Almanya'da koalisyon görüşmelerinin başarısız olmasının ardından, euro sert düşüş yaşarken hükümet tahvilleri de değer kaybetti

Almanya'da koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve erken seçim ihtimalinin gündeme gelmesi, piyasalarda da etkisini gösterdi.

Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisinde yaşanan siyasi kriz euro'un diğer para birimleri karşısında sert düşüş yaşamasına yol açtı.

Son üç haftanın en büyük düşüşünü sergileyen euro, yen karşısında son iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

Almanya'da hükümet tahvillerine talep azalırken 10 yıllık tahvil getirileri de son 1,5 haftanın en düşük seviyesini gördü.

"Görüşmelerin başarısız olması büyük bir sürpriz"

Almanya'nın, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk defa, azınlık hükümeti ve erken seçim arasında bir tercih yapmak zorunda kalması ülkede büyük belirsizlik yaratmış durumda.

Commerzbank analisti Rainer Guntermann, "Görüşmelerin başarısız olması büyük bir sürpriz ve gelişmelerin nasıl olacağına dair çok net bir görüntü yok. Bu durum, dünya piyasalarındaki risklerin artmasına yol açan bir belirsizlik yaratıyor" dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.