• 29.12.2011 14:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Almanya'nın Borç Dağı 2 Trilyon Euro'yu Aştı

Almanya'da devletin artan vergi gelirleri ve olumlu seyreden ekonomik konjonktüre rağmen kamu borçlarının yeni bir rekora doğru yol aldığı bildirildi.

Federal İstatistik Dairesi'nden yapılan açıklamada Eylül ayının sonu itibariyle federal idare, eyaletler ve yerel yönetimlerin borçlanmalarının şimdiye kadar yaşanan en yüksek seviyeye ulaşarak 2 trilyon 27 milyar Euro'ya çıktığı belirtildi. Üçüncü çeyrekte yüzde 0,5 oranında yükselen kamu borçlarının bu yılın ikinci üç aylık dönemine kıyasla 10,4 milyar Euro tutarında arttığı kaydedildi.

 

Tek tek bakıldığında ise federal yönetimin borçlarının 5,8 milyar Euro artarak 1,3 trilyon Euro'ya tırmandığı, eyaletlerin borçlarının 4,2 milyar Euro artarak 610 milyar Euro'ya yükseldiği ve yerel yönetimlerin borçlarının da 0,4 milyar Euro artışla 128,77 milyar Euro'ya yaklaştığı belirlendi. Koalisyon hükümeti bu yıl yaşanan yüzde 3'e varan büyümeyle birlikte 20 milyar Euro'yu bulan yeni borçlanmanın ardından, gelecek yıl sadece yüzde 0,5 büyümesi beklenen gayri safi yurt içi hasılaya paralel olarak 26,1 milyar Euro yeni borçlanma yapılmasını öngörüyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 18
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.