• 2.1.2012 11:48:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Almanya'nın Krizde Ödediği Para Çok Az

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Almanya'daki vergi mükelleflerinin Euro bölgesindeki borç krizi nedeniyle yaşadığı etkilerin çok düşük olduğunu belirterek, “Şu ana kadar verilen paranın çok önemli bir tutar olduğu söylenemez.

Yunanistan'a verdiğimiz para, geri ödemesinde faiz alacağımız kredilerden ibaret. Onun dışında nakdi olmayan taahhütlerin ise çok az bir kısmı kullanıldı.” diye konuştu.

 

Bild gazetesine konuşan Schaeuble, Euro'nun yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen bir başarı öyküsü olduğunu ifade ederek “Son on yıldır tedavülde bulunan Euro istikrarını koruyor ve doların ardından dünyanın en çok kullanılan döviz rezervi haline geldi.” dedi.

 

Ekonomi Bakanı Philipp Rösler ise ekonomi gazetesi Handelsblatt'a yaptığı açıklamada, ekonomi dünyası açısından bakıldığında Euro'nun alternatifinin olmadığını söyledi. Rösler, “Amerikan ve Asya pazarlarında başarılı olmak için Avrupa'nın kendisini biraz sıkması gerekiyor. Ortak para birimine geçmek doğru bir karardı. Özellikle bir ihracat ülkesi olarak Almanya'nın büyümesi ve refahı için Euro vazgeçilmez öneme sahip.” ifadelerini kullandı.

 

Hür Demokrat Parti Genel Başkanı Philipp Rösler, uzun ve zorlu bir süreç bile olsa son alınan kararlarla birlikte Avrupa'nın istikrarını ve Euro'nun krizden daha da güçlenmiş olarak çıkmasını sağlamanın mümkün olduğunu dile getirdi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 1
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.