• 20.1.2012 09:27:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

“Avrupa, Ekonomide Radikal Kararlar Alamıyor”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, euro bölgesinin en büyük sorununun liderlik olduğunu, bu yüzden de ekonomi adına radikal kararlar alınamadığını iddia etti

    Bakan Şahin, Gaziantep Sanayi Odası (GSO)’nun desteğiyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen '14. Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı (GAPSHOES)'e katıldı.

 

    Açılış töreninde konuşan Şahin, Türkiye'nin krize karşı aldığı tedbirler sonucu elde ettiği başarıya değindi. Zayıf tarafları bilip, bugünün Türkiye’sini güçlü hale dönüştüreceklerini kaydeden Şahin, ülkenin çok daha geniş bir ufka sahip olduğunu kaydetti. Cari açıkla ilgili çalışmalara da vurgu yapan Şahin, bunun en büyük nedenlerinden birisinin de enerji olduğunu dile getirdi.

 

    Dış ticareti dengelemek için en fazla ihracat yapılan ürün gruplarını teşvik edeceklerini anlatan Şahin, “Ana mamulü almadan kendi içinde ithalatını azaltacak, ihracatı teşvik edecek ve beraberinde istihdamı da artıracak yeni bir modele bugün geçmek zorundayız. 2001'de bunu konuşamazdık, 2008'de de bunu konuşamazdık, önceliklerimiz çok farklıydı. Ama bugün bunu konuşabiliyoruz.” diye konuştu.

 

    Türkiye’nin artık dünyayı okuyan, ekonomiden anlayan bir takımının olduğuna da dikkat çeken Şahin, ''Başbakan yardımcımızı, euro bölgesindeki bugün bize ders vermeye çalışan ülkeler çağırıyorlar. Bunu nasıl başardıklarını soruyorlar. O da anlatıyor ve siyasi irade ve liderliğin gerekliliğine değiniyor. Şu an euro bölgesinin en büyük sorunu da bu. Liderlik sorunları var ve bu yüzden radikal kararlar alamıyorlar. Pansuman yaptığınız, radikal kararlar alamadığınız zaman da hızlı çözümler üretemiyorsunuz. Ama biz bunu yapacak güçteyiz. Bugüne geldik, sizlerle birlikte zoru başardık, aşılamaz denilen engelleri aştık.” şeklinde konuştu.

 

    Törende konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi. Bakan Şahin ve protokol üyeleri, standları gezerek firma yetkililerinden bilgi aldı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.