• 16.12.2011
 • CİHAN
Haberi Paylaş

AVRUPA’DA OTOMOBİL SATIŞLARI GERİLEDİ

Avrupa’da artan hayat pahalılığının yanı sıra kemer sıkma politikaları otomobil satışlarını vurdu

Ekonomik krizin vurduğu Portekiz ve İrlanda gibi ülkelerde yeni araç satışı yüzde 48’lere varan oranlarda düşerken, bir önceki yıla göre Kasım ayında ‘sıfır otomobil’ satışı AB genelinde yüzde 3,5 nispetinde geriledi.

 

Tarihinin en büyük ekonomik krizinden birisini yaşayan Avrupa’da ekonomik göstergeler hızla değişiyor. Krizden etkilenen sektörlerden başında ise otomotiv sektörü geliyor. Avrupa genelinde geçtiğimiz yıldaki aynı döneme oranla Kasım ayında yeni araç satışında yüzde 3,5’luk bir gerileme yaşandı. Özellikle Fransız, İtalyan ve İngiliz otomobillerin satışında sıkıntı yaşanıyor. 2011 yılı verilerinin de otomotiv sektöründeki gerilemenin süreceğini gösteriyor.

 

Ekonomik daralmanın gündelik hayatta her geçen gün daha yoğun hissedildiği Avrupa’da otomobil piyasası da nasibini aldı. Kasım ayındaki yeni otomobil satışı bir önceki senedeki aynı döneme göre gerileme gösterdi. Portekiz ve İrlanda’da bu gerileme yüzde 48,5 olurken, Fransa’da yüzde 9,2 , İtalya’da 4,2 ve İngiltere’de 6,4 olarak gerçekleşti. Krizin pençesinde kıvranan Yunanistan’da ise geçtiğimiz ay çok daha fazla araç satıldı. Yunanistan’da Kasım ayında bir önceki seneye göre yüzde 16,5 daha fazla yeni otomobil satışı gerçekleşirken, Almanya’da da Ocak ve Kasım 2011 arasındaki otomobil satışında yüzde 9,1’lik artış yaşandı.

 

Öte yandan otomobil markalarında da satışlar değişkenlik gösteriyor. Alman VW grubu bu yılki satışını yüzde 7 ile artırırken, BMW yüzde 9 oranında artış kaydetti. Buna karşın Daimler grubu stabil bir performans gösterirken Fransız Peugeot ve Citroën’le İtalyan Fiat grubu yüzde 11’lere varan satış kaybı yaşadı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 16
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.