• 1.2.2012 13:54:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Avrupa’ya İhracat Geriledi Afrika'ya Arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat gerilerken, Afrika ülkelerine ihracatta yüzde 23 artış yaşandı

    Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Bursa’nın İnegöl ilçesinde ihracat rakamlarını açıkladı. Büyükekşi’nin verdiği bilgiye göre, ocak ayında en fazla ihracat yapılan ülke 1 milyar 40 milyon dolar ile Almanya oldu. Almanya’ya ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 artış gösterdi. Almanya’yı 752 milyon dolar ile Irak ve 625 milyon dolar ile İngiltere takip etti.

 

    Ocak ayında ihracatın en fazla artış gösterdiği ülkeler ise; yüzde 353 artış ile Singapur, yüzde 186 ile İsviçre, yüzde 169 ile Peru, yüzde 164 ile Meksika, yüzde 155 ile Tunus, yüzde 132 ile Yemen, yüzde 131 ile Suudi Arabistan ve yüzde 71 ile Arjantin oldu.

 

    AB’YE İHRACAT YÜZDE 1 GERİLEDİ

 

    Ocak ayında Avrupa Birliği ülkelerine ihracat ise yüzde 1 gerileyerek 4,6 milyar dolara indi. Avrupa Birliği ülkelerinden Hollanda’ya ihracat Ocak ayında yüzde 21 artarken, İngiltere’ye ihracat yüzde 10, İspanya'ya yüzde 1 artış gösterdi. Rakamlar, Avrupa’nın büyüyen ekonomilerine yüksek ihracat artışı, sorunlu ekonomilerine yapılan ihracatın da sıkıntıya girdiğini gösterdi.

 

    “AFRİKA’YA İHRACAT YÜZDE 23 ARTTI”

 

    Ocak ayında Afrika ülkelerine ihracat yüzde 23 artış gösterdi. İhracat Afrika ülkelerinden Çad’a yüzde 223, Tunus’a yüzde 155, Mısır’a yüzde 34 ve Cezayir’e yüzde 28 artış gösterdi.

 

    İller bazında ise en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında en fazla artışı 26 ile Manisa gösterdi.

 

Manisa’yı, ihracatını yüzde 24 arttıran Ankara, yüzde 22 arttıran Gaziantep, yüzde 13 arttıran İzmir, yüzde 12 arttıran Sakarya, yüzde 11 arttıran İstanbul ve yüzde 7 arttıran Kocaeli ile yüzde 1 arttıran Denizli takip etti. Ocak ayında Bursa’nın ihracatı yüzde 4, Hatay'ın ise yüzde 5 geriledi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 13
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.