• 12.12.2011
 • Tuba KOÇAŞ
Haberi Paylaş

BAKANLIK DESTEKLEDİ ÜRETİM VE İSTİHDAM ARTTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2006 yılından bu yana uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı gerek ülke bazında gerekse Erzincan’da kalite artışının paralelinde üretim ve istihdamda büyük artışlar sağladı

Ülke genelinde uygulanan binlerce proje inşaat sektöründen makine sektörüne kadar birçok sektöre de katma değer sağlıyor. Doğal kaynakların korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, altyapının iyileştirilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonu’nun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının yaratılması, tarımsal sulama alt yapısının geliştirilmesi, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, temel kamu hizmetlerinin düzeyinin yükseltilmesi, hizmetlere erişimin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin yaratılmasını amaçlayan proje sayesinde Erzincan’da son 5 yıllık süreçte adet tarımsal devrim yaşanıyor. Erzincan genelinde 5 yılda toplam 38 projeye 8 milyon TL hibe sağlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, toplamda Erzincan’a 17 milyon TL yatırım yapılmasını sağladı.

"İYİ Kİ BU PROJE HAYATA GEÇİRİLMİŞ"

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yapılan çalışmaları değerlendiren Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek, uygulanan programın tarım sektöründe yapılan bir devrim olduğunu belirtti. Önceleri köylere gidip eğitim verip dönüyorduk ve bu çalışmanın etkilerinin ne olduğunu ölçemiyorduk diyen Lek "Yapılan yatırımlar ile üretime olan katkıyı daha iyi görebiliyoruz ve o köylere gittiğimiz zaman daha çok mutlu oluyoruz" dedi. Bu yatırım programı iyi ki hayata geçirilmiş ve bizlerde iyi ki bu projenin bir parçası olmuşuz diyen İl Müdürü Lek bu noktalara gelinmesinde emeği geçen ve katkısı bulunan herkese teşekkür etti.Dünya şartlarında rekabet edebilmek için Bakanlık tarafından çok önemli projelerin uygulandığını kaydeden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının da bunlardan biri olduğunu söyledi. Üretime yönelik destekler ile üretimde önemli artışlar yaşandığını ifade eden Lek sektörün sıkıntısının pazarlama ve sanayi ile tarım arasındaki entegrasyonun sağlanamaması olduğunun altını çizdi.

"PROJE ARTIK TIKIR TIKIR YÜRÜYOR"

Türkiye'de üretilen tarımsal ürünlerin sadece %15'inin sanayide kullanıldığını belirten Ali Lek; "Üretimin fazla olduğu dönemde eğer ürünün raf ömrü de kısa ise ırmaklara yollara döküldüğünü görüyoruz. İşte bunu önlemek için hayata geçirilen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı bugün ülke genelinde başarıyla uygulanan ve tarım sektörünü hak ettiği noktaya getiren bir program haline gelmiştir. Yani sistem artık yerine oturdu. Proje artık tıkır tıkır yürüyor" dedi. “Ülke genelinde tamamlanmış ve devam eden binlerce tesisin hangi noktada bulunduğunu Bakanlığımız Ankara’da internet üzerinden titizlikle takip etmektedir” diyen İl Müdürü Ali Lek, verilen hibelerin sektörü şaha kaldırdığını kaydetti.

“ERZİNCAN’A 18 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI”

Erzincan’da bugüne kadar 38 projenin hayata geçirildiğini belirten Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Lek, “Bakanlığımız bugüne kadar Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının Ekonomik Yatırımlar bölümünden Erzincan’a 8 milyon TL hibe ödedi. Bakanlığımızın uyguladığı programda Erzincan’a yapılan yatırım miktarı ise 17 milyon TL’ye ulaştı. “Bakanlığımızın uyguladığı hibe programı ile Erzincanlı yatırımcı ve girişimciler de cesaretlendirilmiş, başka sektörlerde faaliyet gösteren yatırımcılar da artık tarım sektörüne yatırım yapar hale gelmiştir” diyen İl Müdürü Ali Lek, sözlerini şöyle sürdürdü: “5 yıllık süreçte Erzincan’a 7 adet soğuk hava deposu, 2 adet bal paketleme ve ambalajlama tesisi, 3 adet et ve et ürünleri işleme tesisi, 2 adet peynir işleme tesisi, 1 adet turşu salamura tesisi, 3 adet hububat işleme tesisi, 3 adet süt işleme tesisi, 4 adet yem üretim tesisi, 1 adet bakliyat eleme boylama tesisi, 1 adet tavuk kesim ve paketleme tesisi, 1 adet reçel marmelat üretim tesisi, 1 adet meyve paketleme ve ambalajlama tesisi, 1 adet yumurta tasnifleme ve paketleme tesisi, 4 adet toplu basınçlı sulama sistemine destek verdik. Gelinen noktada Erzincan’da üretilen tarımsal ürünler artık işlenebilmekte, depolanabilmekte ve ambalajlama-paketleme sayesinde rekabet edilebilir seviyeye getirilerek tüketicilere sunulmaktadır. Son yıllarda tarımsal üretimini artıran Erzincan, tarımsal sanayisini de buna paralel olarak geliştirmiş ve pazardaki yerini almıştır. Trabzon’dan Diyarbakır’a kadar geniş bir bölgeye tarımsal ürünlerini pazarlayan Erzincan, şimdilerde ülkemizin büyük şehirlerine de artık tarımsal ürünlerini pazarlar duruma gelmiştir. Bu duruma gelmemizde başta bakanlığımız olmak üzere Valiliğimiz, çalışma arkadaşlarım ve Erzincanlı girişimci ve yatırımcılarımızın büyük payı bulunmaktadır. Tarım sektörü adına emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum”.

“ÜRETİM VE İSTİHDAM ARTIŞI YAŞANIYOR”

Erzincan tarım sektöründe üretilen ürünlerin pazarlanabilir seviyeye gelmesinin ardından üretim artışı yaşandığını savunan İl Müdürü Lek, “önümüzdeki sezondan itibaren Erzincan’da reçel ve marmelat üretimi, meyve paketleme ve ambalajlaması gibi ilkleri birlikte yaşayacağız. Bu ürünlerimizi de ülkemizin beğenisine sunacağız. Sanayiye yönelik ürün üretilen alanlarımız daha da artacak, kirazı, üzümü, elmayı ve diğer meyveleri özel ambalajlarda pazara sunabileceğiz. Bu da Erzincan’da üreticilerimize direk katkı sağlayacak. Üretimimiz daha da artmaya devam edecek. Kurulan işletmelerde bugün yüzlerce insanımız direk olarak istihdam edilmektedir. Bir de bu işletmelere ürün yetiştiren çiftçi ailelerine sağlanan katkı hesaplandığında uygulanan program son derece başarılıdır” diye konuştu.

“TARIMSAL SULAMAYA KALİTE GELİYOR”

Aynı program kapsamında toplu basınçlı sulama sistemlerine %75 oranında hibe verdiklerini de hatırlatan İl Müdürü Ali Lek, “şu anda Üzümlü ilçemizin bir bölümünü toplu basınçlı sulama dahil ettik. Önümüzdeki yaz mevsiminde Üzümlü ilçemizin geri kalan kısmı ile Karakaya ve Altınbaşak beldelerimiz de aynı sisteme kavuşacak. Çiftçimiz damlama ve yağmurlama sulama sistemlerine geçiş yapacak. Bu durum hem üretilen tarımsal ürünlerin kalite ve verimini olumlu yönde etkileyecek, hem hastalık ve zararlı kontrolü sağlanarak kullanılan kimyasal ilaç ve gübre kullanımı düşecek hem de yaşanan su sıkıntılarını ortadan kaldıracak” diye konuştu.

“TARIMDA MAKİNE VE EKİPMAN BAYRAMI YAŞANIYOR”

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Makine ve ekipman alımlarına da hibe verdiğini hatırlatan İl Müdürü Lek; bugüne kadar Erzincan’da 1141 çiftçinin makine ve ekipmana kavuşturulduğunu, bu kapsamda da Erzincan çiftçisine 4 milyon TL hibe ödemesi yaptıklarını, yaşanan bu makineleşme sayesinde çiftçinin zaman ve işgücünde büyük tasarruf sağladığını ayrıca gübre, ilaç, tohum gibi tarımsal girdi kullanımında da tasarruf sağlandığını kaydetti.

“PROGRAM UYGULANMAYA DEVAM EDİYOR”

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının uygulanmaya devam ettiğini belirten İL Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Lek, kurum olarak her türlü teknik desteği sağladıklarını kaydederek, Erzincanlı girişimci ve yatırımcıları Erzincan tarım sektörüne yatırım yapmaya davet etti. “bu bereketli topraklarda yetişen tarımsal ürünlerimizin işlenmesi, depolanması, ambalajlanması ve pazarlanmasına yönelik girişimlere destek vermeye devam ediyoruz. Tarımda bölgenin lideri olacağız dedik bu yolda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Unutulmamalıdır ki insanoğlunun vazgeçemeyeceği tek sektör tarımdır. Birkaç yıl içerisinde Erzincan’da üretilen tüm tarımsal ürünler ülkemizin her yerinde rafları süsleyecek ve pazarda hak ettiğimiz payı alacağız” diyen İl Müdürü Ali Lek, çiftçilere de daha çok üretmelerini tavsiye etti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 15
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.