• 24.1.2012 13:54:00
 • İHA
Haberi Paylaş

Bir 'Tık'la 1.4 Milyon TL'lik Tahsilat

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürlüğü, Türkiye'de bir ilke imza atarak, resmi internet sitesinde 'Borcu Olmayanlar Listesi' hazırlayıp, pozitif ayrımcılık yaptı

Sektörel bazda hazırlanan listelerle birlikte yaklaşık 1.4 milyon TL'lik bir prim tahsilatı yapılırken, bunun da toplam tahsilatın sadece yüzde 1'ini oluşturduğu kaydedildi.

 

Konuyla ilgili olarak İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan SGK Adana İl Müdürü Muhammed Gerçek, SGK Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden bağımsız olarak, 'sgkadana.gov.tr' adı altında yeni bir site oluşturduklarını ve bu sitede de 'Borç Sorgulama' adı altında bir link oluşturduklarını anlattı. Linke tıklayanların özel eğitim kurumlarından noterlik hizmetlerine, avukatlardan diş hekimine, serbest muhasebeci ve mali müşavirlerden gümrük müşavirlerine kadar 7 ayrı sektörde; 'Borcu Olmayanlar Listesi'ne rahatlıkla ulaşabileceğini kaydeden Gerçek, sorgulamaya Adana Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (AOSB) işletmeleri de dahil ettiklerinin altını çizdi.

 

"FİRMALAR ARASINDA 'POZİTİF AYRIMCILIK' YAPTIK"

 

Söz konusu listeyle birlikte bir bakıma firmalar arasında 'pozitif ayrımcılık' yaptıklarını savunan Gerçek, "Özel eğitim kurumlarını inceleyecek olursak; şu anda Adana genelinde 55 okul öncesi eğitim kurumu var. Bunların da 24'ünün borcu var, 31'inin borcu yok. İşte biz borcu olmayan bu kurumları, sitemizde yayımlıyoruz. Çocuğunuzu hangi anaokuluna göndereceğiniz hakkında sitemize girip, 'Borcu Olmayanlar Listesi'ne göz atarak fikir edinebiliyorsunuz. Hangi eğitim kurumunun borcu olup olmadığını gören

veli, 'Borcu olan bir kurumun, benim çocuğuma ne kadar eğitim verebilir? Kendi işini düzenli yapmayan bir kurum, benim en kıymetli varlığım olan çocuğuma nasıl eğitim verebilir?' diye kendi kendini sorgular. Böylelikle de doğru bir seçim yapma fırsatını yakalar" dedi.

 

"FİRMALARA TELEFONLA ULAŞIP BORÇ KONUSUNDA UYARIYORUZ"

 

Listeyi hazırlarken, hiç kimsenin bundan zarar görmemesi ve 'haksız rekabet'e neden olmama konusunda hassas davrandıklarını, bu nedenle de borcu olanların isimlerini açıklamadıklarının altını çizen Muhammed Gerçek, borcu olan firmalara telefonla ulaşıp, borç durumları hakkında bilgi verip, bu konuda kendilerine uyarılarda bulunduklarını anlattı. Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) şuan itibariyle 433 firmanın faaliyet gösterdiğini, bunun da sadece 41'inin SGK'ya borcu olduğu bilgisini veren Gerçek,

"Başlangıçta borcu olanların sayısı yaklaşık 130'du. Ortaya konulan çalışmalar ve yapılan 'pozitif ayrımcılık' ile birlikte bu rakam 41'e düştü. Bu önemli bir başarı" ifadesini kullandı.

 

"UYGULAMAYLA YAKLAŞIK 1.4 MİLYON TL PRİM TAHSİLATI YAPTIK"

 

Türkiye'de ilk defa Adana'da hayata geçirilen uygulamayla birlikte şu ana kadar bir milyon 360 bin TL'lik bir prim tahsilatı yapıldığının bilgisini de veren Gerçek, Adana'da tahakkuk eden toplam primin 102 milyon TL, bunun yanında da tahsil edilen miktarın da 98 milyon TL olduğu göz önüne alındığında ortaya konulan çalışmaların ne kadar da önemli olduğunun anlaşılacağını dile getirdi. Gerçek, sadece 'telefonla arama' ve internet sitesi üzerinde 'Borcu Olmayanlar Listesi'ni yayımlamalarıyla birlikte

toplam tahsilatın yüzde 1 oranında arttırıldığını ifade ederek, listenin daha da kapsamlı bir hale getirilmesi durumunda tahsilatların daha da artacağını, bu konudaki çalışmaların da büyük bir ciddiyetle sürdürüldüğünü de sözlerine ekledi. 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 5
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.