• 21.12.2011 15:35:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Bu yatırım pet şişe ithalatını bitirecek

Türkiye’nin en büyük petform üreticilerinden Köksan A.Ş., ambalajlı su ve meşrubat sektörünün hammadde ihtiyacını karşılamak için Gaziantep'te 150 milyon dolarlık bir yatırım yaptı

Tesisle ilk olarak hammadde ihtiyacı karşılanacak, ikinci aşamada da ihracat hedeflenerek cari açığın kapatılması için çalışılacak.

 

Dev yatırım, Organize Sanayi Bölgesi’nde 110 bin metrekarelik alanda gerçekleştirildi. Pet şişe yapımında kullanılacak olan pet chipsin üretileceği petrokimya tesisi 2012 yılının Aralık ayında üretime başlayacak. Günlük 600 ton kapasiteli pet chips tesisi Alman teknolojisi ile üretim yapacak. Köksan, bu teknolojiyi dünyada kullanan 4’ncü firma olacak. Tedarikçi firma ile yapılan anlaşmaya göre yatırımdaki teknoloji ve mühendisliği, Türkiye’de hiçbir firma kullanamayacak. Yeni yatırımla ilgili değerlendirmede bulunan Köksan A.Ş. Genel Müdürü Murat Kökoğlu, “Petrokimya tesislerinin kuruluşu uzun süreli bir iştir. Ben projeyi 21 ay önce hazırlamaya başladım. 21 aydan beri projenin tüm çalışmaları yapıldı. Reaktörlerin inşaatı yapılıyor. Bu iki aşamalı bir çalışma olacak. İlki 600 ton kapasiteli olarak 2012’de devreye girecek. 2015 yılında da günlük 600 tonluk üretim yapan tesis hizmete girecek.” dedi.

 

Tesisin, Gaziantep için de büyük önem taşıdığını vurgulayan Kökoğlu, “Hem istihdam oluşturulacak, hem katma değer oluşturacak, hem de ihracat olacak. Bu büyüklükte bir kapasite şu ana kadar kurulmadı. Bunun Gaziantep’te kurulması büyük bir kıvanç. Doğrudan doğruya 500 kişi istihdam edilecek.” diye konuştu.

 

Türkiye’de de 200 bin tonluk yıllık pet chips ithalatının olduğunu, ülkenin kaynağının da 216 binle sınırlı olduğunu kaydeden Kökoğlu, “Tesisimiz devreye girmesiyle ithalat tamamen sıfırlanmış olacak. İç piyasadaki üretim tüketime eşit olacak. İkinci hattımızın kurulması ile net ihracatçı olacağız. Tesislerimizin tam olarak üretime geçmesiyle 2015’te 400 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz.” dedi.

Yeni yatırımın son derece çevreci özelliğe de sahip olduğunu aktaran Kökoğlu, “Proje, önemli oranda enerji tasarrufu sağlıyor. Çevreye duyarlı olan tesisin doğaya bıraktığı karbon oranı da son derece düşük.” ifadelerini kullandı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 0
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.