• 23.12.2011 06:57:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Bursa’da 5 Islah Osb Açılacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile dağınık sanayi alanları 'ıslah OSB' kimliği kazanıyor

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 13 Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'nin bulunduğu şehirde, 5 ıslah OSB'nin daha kurulacağını bildirdi.

Şahabettin Harput, makamında düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Harput, Türkiye'nin ilk sanayi bölgesinin kurulduğu Bursa'da 13 OSB'de bin 264 adet tesisin faaliyet gösterdiğini söyledi.

Halen OSB’lerde 120 bin 500 kişinin çalıştığına dikkat çeken Harput, şehrin planlı gelişmesi amacıyla bir dizi çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

33 bin kişinin istihdam edildiği Akçalar, Barakfakih, Çalı, Kayapa ve Görüklü'de ıslah OSB sistemi uygulanacağını belirten Bursa Valisi Şahabettin Harput şunları kaydetti: "Halen 5 bölgemizde ıslah OSB kurulma çalışmaları başladı. Bu bölgeler dağınık halde olduklarından ortak arıtma tesis ve buna benzer kontrol dışı sorunlar yaşıyordu. Bu 5 bölgede 433 sanayi tesisi var. Sanayiciler dernekleşerek ıslah OSB kurulması için hazırlıklara başladı. Kendilerine 2012 Nisan ayına kadar mühlet verildi. Bu bölgedeki sanayiciler, dernek çatısı altında birleşerek bize müracaat edecekler. Valilik de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bildirecek. Müracaatların ardından eksikliklerin giderilmesi için 2 yıl müddet verilecek. Bu bölgeler, dağınık halde olduklarından ortak arıtma tesis ve buna benzer kontrol dışı sorunlar yaşıyordu. Böylece Bursa'da OSB'lerimizin sayısı 13'ten 18'e çıktı.”

 

ÇEVREYİ KİRLETENLERE CEZA

 

Çevre kirliliği konusunda arzu edilen seviyeye gelemediklerini dile getiren Vali Harput, Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin kararlı ve istikrarlı çalışmalarıyla çevreyi kirletenlere gerekli yaptırımların uygulanacağını kaydetti.

Vali Harput, “Bu sıkıntı aşılacak. Kanunlara riayet etmeyen kişilere yasanın öngördüğü cezai müeyyide uygulanacak. Çevreye verilen cezalar ağır; 88 bin TL'den başlıyor, kapatmaya kadar gidiyor." dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 7
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.