• 21.12.2011 15:57:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Bursa iş dünyası 2012 için umutlu

Bursa iş dünyası, AB ülkeleri başta olmak üzere dünyayı etkileyen ekonomik krize rağmen 2011 yılını önemli hasarlar almadan atlatmanın mutluluğunu yaşıyor

İş dünyası temsilcileri, 2012'ye de umutlu baktıklarını belirtti.

 

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Başkanı Selim Yedikardeş, AB ve dünyada yaşanan krizlere rağmen 2011'in Türkiye açısından normal bir yıl olarak geçtiğini söyledi.

 

2011'in genel seçimler ve Ortadoğu-Kuzey Afrika'daki değişimlerle hatırlanacağını belirten Yedikardeş, “Tüm bu önemli gelişmelere rağmen 2011 bizim açımızdan normal geçti. Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerden ötürü o bölgelere ihracatımızda düşüşler yaşansa da, farklı pazarlarla açığı çabucak kapattık. İhracatta 135 milyar doları geçeceğimizi ümit ediyoruz. Ama ülkemizin kapasitesinin bunun da üzerinde olduğu unutulmamalı." dedi.

 

Ortadoğu ve Asya'dan ciddi talepler gelmeye başladığını, 2012 ve sonrasının başta tekstil olmak üzere tüm sektörler açısından daha iyi geçeceğine inandığını kaydeden Yedikardeş, düne kadar kriz çıkartanların şimdi krizlerle boğuştuğunu kaydetti.

 

 

MÜSİAD BAŞKANI ÇEPNİ: 2012'YE UMUTLA BAKIYORUZ

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şube Başkanı Hasan Çepni, 2011'in genel hatlarıyla iyi geçtiğini, ekonomiye yönelik rakamların da söylenenleri desteklediğini bildirdi.

 

2011'de geçmiş yıllara göre daha iyi bir tablo ile karşılaştıklarını söyleyen Çepni, “Bazı aylarda 2008 rakamlarına çok yaklaştığımız oldu. Bu durumdan daha iyi olmamızı engelleyen ise AB'de yaşanan krizler. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan gelişmelere rağmen Türkiye fazla etkilenmedi. Morallerimiz yüksek ve 2012'ye olumlu bakıyoruz." diye konuştu.

 

2011'de özellikle tekstil alanında ithalata karşı alınan önlem ve tedbirlerle, üretimde ciddi yükselmelerin olduğunu kaydeden Çepni, 2012'nin en favori sektörlerinin ihracat şampiyonu otomotiv, tekstil ve makine olacağını söyledi. Gelecek yıl inşaat sektöründe de büyük canlanmaların yaşanacağını dile getiren Çepni, AB'ye yönelik endişeli bekleyişlerinin ise sürdüğünü aktardı.

 

 

MAKSİFED BAŞKANI BAYLAN: BÜYÜMEDE ÖZEL SEKTÖR FARKI

 

Marmara ve Kuzey Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MAKSİFED) Başkanı Günal Baylan, 2009 global krizinin ardından dünya ekonomisinde toparlanmanın yavaş geliştiği bir süreçte, Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 11, ikinci çeyrekte yüzde 8,8 ve üçüncü çeyrekte de yüzde 8,2 gibi tahminlerin üstünde bir hızla büyümesinin, özel sektörün gayretleri ile olduğunu ifade etti.

 

“Bu başarıdan dolayı sanayicilerimizi kutluyoruz.” diyen Baylan, 2012'nin iş dünyası açısından zor bir yıl olacağını belirtti.

 

AB ülkelerinin mali açıdan toparlanmalarının zaman alacağını kaydeden Baylan, şöyle konuştu: "İhracat ağırlığımızın AB olması, özel sektörün yeni pazarlara hazırlıksızlığı, 2012'nin yatırım ve harcamalar konusunda dikkatle takip edilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu ortamda özel sektörün gayretlerini desteklemek için yeni araçları, yeni politikaları ve yeni yaklaşımları devreye sokmak ve bu yeni ortama hazır olmak hükümetimizin önceliği olmalıdır."

 

Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği (BUMİAD) Başkanı İlker Özaslan, 2011 yılının ekonomideki büyüme hızı ve buna bağlı olarak istihdamdaki artış ile düşük döviz kurlarına belli oranda müdahale edilmesi bakımından Türkiye için olumlu geçtiğini dile getirdi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 14
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.