• 9.4.2012 10:32:00
 • İHA
Haberi Paylaş

Çağlayan'dan Libya'daki Firmalara Müjde

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya'da faaliyette bulunan Türk firmalarının Libya makamlarına vermeleri gereken beyannamelerin süresinin 2012 yılı sonuna kadar ertelendiğini açıkladı

Daha önce Mart 2012 tarihine kadar uzatılan beyanname verme sürelerinde yapılan girişimler sonunda yeni bir uzatma sağlandığını belirten Bakan Çağlayan, "Libya'daki olaylardan dolayı firmalarımız Libya makamlarına vermeleri gereken beyanname konusunda sıkıntı yaşamıştı. Söz konusu sıkıntıyı aşmak, firmalarımızı rahatlatmak için yaptığımız girişimler sonunda beyanname verme sürelerini daha önce 31 Mart 2012 tarihine kadar erteletmiştik. Ancak, bu süre Libya'nın yeniden yapılanması, taşların yerine oturmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle yeterli olmamıştı. Söz konusu sürenin daha da uzatılması konusunda Libya makamlarına defalarca girişimlerde bulundum ve girişimlerimiz meyvelerini verdi. Yapılan girişimlerimiz sonunda Libya Maliye Bakanlığı firmalarımızın beyanname verme sürelerini 2012 yılı sonuna kadar uzattı" dedi.

 

Çağlayan, bu çerçevede firmaların 31 Aralık 2010 ve 31 Aralık 2011 tarihlerinde 'süreleri bitmiş olan mali yılların beyanname sunma sürelerinin' 31 Aralık 2012 tarihine kadar, 'gelir Vergisi ile ilgili taksitlerin gecikme cezasından muafiyet süresinin' 31 Aralık 2012 tarihine kadar, 'yazışmalar, intifa hakları, işlemler ve vukuatların gecikme cezasından muafiyet süresinin' 31 Aralık 2012 tarihine kadar, 'damga Vergisi kesintisi yapan tarafların gecikme cezasından muafiyet süresinin' 31 Aralık 2012 tarihine kadar uzatıldığına dikkat çekerek, "Beyanname verme sürelerinin uzatılması, Libya'da iş yapan firmalarımıza sağlanan önemli bir kolaylıktır. Yılsonuna kadar süre uzatılmamış olsaydı, Libya'da iş yapan firmalarımız beyannamelerini Mart 2012 sonuna kadar vermek zorundaydı. Verdikleri beyannamelerden dolayı doğabilecek ödemeler nedeniyle sıkıntı yaşayabileceklerdi. Beyanname verme sürelerinin yılsonuna kadar uzatılması ile sıkıntı yaşayabilecek firmalarımıza bir kolaylık sağlandı ve beyannamelerini verme süreleri 9 ay daha uzatıldı. Bu karar ile firmalarımız rahat bir nefes alacaktır. Kararın hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.