• 14.12.2011
 • CİHAN
Haberi Paylaş

CARİ AÇIKTA ALINAN ÖNLEMLER ETKİLİ OLMAYA BAŞLADI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, gelinen aşamada ihracat artışının ithalat artışının önüne geçtiğini belirterek, " Cari açıkta aldığımız önlemler etkili olmaya başladı, bunun sonuçlarını görmeye başladık." Dedi

Ergün, cari açığa karşı daha iyi ve önemli adımlar atacaklarını da dile getirdi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 10'uncu Sanayi Kongresi ve İnovasyon Sergisi başladı. 14-15 Aralık tarihlerini kapsayan kongreye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük ile İSO Meclis Başkanı Erdal Bahçıvan katıldı. Stanford Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü Kıdemli Üyesi Paul Romer ve Tufts Ünivresitesi Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulu Öğretim Üyesi Amar Bhide de konuk olduğu 'Dalgaları Yöneterek Geleceği Tasarlamak' temalı kongrenin açılışında söz alan Nihat Ergün, Türkiye'nin ekonomide önemli aşamalar kat ettiğini vurguladı.

Ergün, "Bakın eski Türkiye ile yeni Türkiye arasında siyah ile beyaz kadar fark var. Eskiden dünyada durumlar iyiyken, Türkiye sıkıntılarla karşı karşıya kalırdı. Şu an dünyada hal kötüye giderken Türkiye iyi bir durumda. Kuşku yok ülkemizin elde ettiği bu başarıda girişimcilerin önemli rolü var. " dedi.

Ekonomide kırılganlıkların önünü alındığına işaret eden Ergün, "Gelinen aşamada ihracat artışı ithalat artışını aştı. Cari açıkta da aldığımız önlemler etkili olmaya başladı, bunun sonuçlarını görmeye başladık. Ama burada daha iyi, daha önemli adımlar atacağız. " ifadelerini kullandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, 2010'da yüzde 9 büyüyen ekonominin bu sene yüzde 8 büyüyeceğini de öngördü.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Türkiye'nin sanayide önemli başarılar elde ettiğini anlattı. Bu başarıların korunup artırılmasını öneren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"2 trilyon dolar üretim hedefimiz var, bunu yakalamak hatta aşmak için ileri teknolojili ürünlerde atılım yapmalıyız. Şu an ekonomide dünyanın 17'nci büyük ülkesiyiz. Ama ileri teknolojii üretiminde sıralamasında 42'nciyiz. Bu tablo bize yakışmıyor. Hedefimiz ve idealimiz var. Bu hedefler için ileri teknolojili üretimde sıramızı 17'ye hatta 10'a getirmeliyiz; burada mutlaka ve mutlaka ilk 10'lar kulübüne girmeliyiz. "

İSO Başkanı Tanıl Küçük de "Sanayimiz, tarihi itibari ile uluslarararası rekabet sularına hazır çıkmamıştır. Bu durumu, yüzme bilmeyen ama derin sulara atılan bir insanın durumuna da benzetebiliriz. Ama sanayimiz bütün güçlüklere rağmen su üstünde kaldı, yüzmeyi başardı. Şu an hedefimiz sanayicimizi kondisyonu güçlü bir yüzücüye çevirmek olmalıdır. " dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.