• 12.12.2011
 • Tuba KOÇAŞ
Haberi Paylaş

ÇİN EKONOMİSİ DURULUYOR

Küresel olarak ikinci büyük ekonomik krizin, ayrıca Avrupa Birliği sürecinde genel dengeleri de etkileyebilecek gelişmelerin tartışıldığı şu günlerde Çin ekonomisinden de ilginç işaretler gelmeye başladı

Yıl içerisinde, sosyal dengeler dikkate alınarak, yönetim tarafından en önemli sorun olarak nitelendirilen fiyat artışlarında alınan etkin önlemler sonucunda başarılı sonuçlar elde edilmeye başlandı. Temmuz ayında yüzde 6,5 ile son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ve enflasyonun en önemli göstergesi olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Kasım ayında yüzde 4,2’ye geriledi. Bu azalışın Aralık ayında da devam etmesi ve yıl sonunda enflasyonun yüzde 5 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise büyük bir gerileme göstererek, yüzde 2,7 olarak kaydedildi. Bu azalıştaki en önemli etken olarak, geçen yılki yüksek baz oranı ile ham madde fiyatlarındaki uluslararası gelişmeler ve iç talepteki gerileme gösteriliyor.

Kasım ayı sonu itibariyle 3.31 trilyon dolar ile rekor seviyeye ulaşan dış ticaret hacmindeki önemli gelişmelere rağmen, ekonominin diğer alanlarından gelen haberler, Çin ekonomisi açısından önümüzdeki dönemde dikkate alınması gereken sinyaller veriyor. Kasım ayında yüzde 12,4’e gerileyen sanayi çıktısı artış oranı, yüzde 24,5’e gerileyen sabit kıymetler yatırımları artış oranı ve kritik seviye olan yüzde 50’nin altına inen PMI (Purchasing Managers' Index – Satın Alma Endeksi) oranı, gelecek aylarda Çin ekonomisindeki büyümenin gerileyeceğine işaret ediyor ve Çinli yetkililer de bunun endişesini taşıyor.

2011 yılının ilk üç çeyreğinde yüzde 9.43 olarak büyüyen Çin ekonomisinin yıl sonunda yine yüzde 9’u aşan bir büyüme oranına ulaşması beklenmekle birlikte, son gelişmeler, 2012 beklentilerini aşağıya çekiyor. Bu durumu yakından takip eden Çin yönetimi, küresel pazarlardaki gelişmeleri de dikkate alarak, iç talebe dayalı büyüme sürecini daha da hızlandırmaya karar verdi. Bu amaca yönelik olarak, Çin Merkez Bankası önemli bir adım atarak, 5 Aralık 2011 tarihinden itibaren munzam karşılık oranlarında 50 baz puan indirim yaptı. Bu, son 3 yıllık dönemde yapılan ilk indirim olarak dikkat çekti. Pekin yönetiminin önümüzdeki aylarda munzam karşılık oranlarında bir indirime daha gitmesi kuvvetli muhtemel olarak görülüyor. Böylelikle hükümetin iç talebin canlandırılması yönünde yeni adımlar atmaya devam etmesi bekleniyor.

2012 yılını kritik kılan bir diğer unsur ise yıl içerisinde Çin yönetiminde beklenen üst düzey değişiklikler. Cumhurbaşkanı Hu Jintao’un yerini yardımcısı Xi Jinping’e devretmesini ve ayrıca, Başbakan Wen Jiabao’un da değişecek olmasını içeren bu sürecin ekonomik dengeler üzerinde ek bir sıkıntı oluşturmaması, Çin yönetimi açısından bir diğer önceliği teşkil ediyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ
ETİKETLER

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 7
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.