• 4.6.2012 15:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Çin’in ‘Altın Anahtarı’ Rahman’da

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, 1 Haziran’da başladığı Çin ziyaretini sürdürüyor

Çin’in bazı eyaletlerini gezen Tacik lider Rahman’a Fujian Eyaleti kendisini fahri hemşeri ilan etti. Eyaletin Belediye Başkanı Se Haibo, Rahman’a fahri hemşerilik belgesini ve altın anahtarı takdim etti.

 

Fujian eyaletinin Xiamen kentinde Çin'in en büyük otomotiv şirketlerinden biri olan Shanghai Automotive (SAIC) şirketini gezen Rahman, şirket yetkilileriyle işbirliği alanlarını görüştü. Taraflar, otomobil üretimi, traktör ve araçlar için yedek parçaların üretimi konularında görüş alış-verişinde bulundular. Tacikistan’da ortak araba üretim fabrikasının kurulması da gündeme geldi.

 

TACİKİSTAN-ÇİN İŞ FORUMU DÜZENLENDİ

 

Devlet Başkanı İmamali Rahman, Xiamen kentindeki uluslararası fuar merkezinde Tacikistan-Çin İş Forumu’na katıldı. Forumda konuşan Rahman, iki ülke arasındaki ilişkilerde gelinen seviyeden memnun olduğunu kaydederek, son 10 yıl içerisinde ticaret hacminin giderek arttığını ve yıllık hacmin 2 milyar dolar seviyelerine ulaştığını söyledi. Çin şirketlerinin Tacikistan’da 50’in üzerinde dev yatırım projelerine imza attıklarını belirten Tacik lider, buna rağmen iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi için kullanılmamış kaynak ve imkanların olduğunu kaydetti. Forum kapsamında Çinli ve Tacik işadamları arasında bir dizi anlaşmalara imza atıldı.

 

RAHMAN’A FAHRİ PROFESÖR ve FAHRİ HEMŞEHRİ UNVANI

 

Devlet Başkanı Rahman’a Çin temasları kapsamında Xiamen Üniversitesi tarafından fahri profesörlük unvanı verildi. Tacik lider bu unvana, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin ve verimli işbirliğinin geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı layık görüldü. Törende konuşan Rahman, bu anlamlı ödül için teşekkür ederek, iki ülke arasındaki eğitim işbirliğinin yeni seviyelere taşınması için büyük çaba göstereceğini belirtti.

 

Tacik lider ayrıca, Çin’in Fujian eyaletinin Shanghai County kenti tarafından fahri hemşehri ilan edildi. Kentin milli meydanında belediye başkanı Se Haibo, Tacik lider Rahman’a Fahri Hemşehrilik Beratı'nı ve altın anahtarı takdim etti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 19
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.