• 26.1.2012 16:15:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Çukurova Hava Limanının Sözleşmesi İmzalandı

Özel sektör tarafından yapılması planlanan 2’inci havaalanı Çukurova Hava Limanı’nın sözleşmesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda düzlenen törenle imzalandı

Havalimanın işletmesini 9 sene, 9 ay 10 günlüğüne 375 milyon euroya alan SKY Life, projenin de 20 ayda tamamlanacağını taahhüt etti. Hava limanının, Çukurova Bölgesi’ni ekonomik ve ticari olarak kalkındırması öngörülüyor.

 

Ulaştırma Bakanlığı konferans salonunda yapılan imza törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır’ın yanı sıra havalimanı işletmesini alan şirketin yöneticileri katıldı.

 

Törende konuşan Binali Yıldırım, 9 senede 9 milyon TL değerinde havalimanı yatırımı yapıldığını belirterek, bu yatırımın yarısından fazlasını bütçeden yararlanılarak gerçekleştirildiğini söyledi. Özel sektör tarafından gerçekleştirilen yatırımlarla Türkiye’nin ulaşımda ve yatırımlarda çıtasını büyüttüğünü kaydeden Yıldırım, “Türkiye şu ana kadar İstanbul’dan başka zenginlik bölgesi oluşturmadı. Anca biz alt yapı yatırımlarını hızlandırarak Türkiye’nin zenginlik bölgesini Orta Anadolu ve Akdeniz bölgesine kaydırdık. Bakın Ankara’ya, bakın Antalya’ya, buralar Türkiye’nin yeni zenginlik bölgeleri. Çukurova’da Türkiye’nin zenginlik bölgesidir. Ancak yatırımlar yapılmayarak ihmal edilen bir bölgedir. Havalimanının yapılması ile birlikte, bölgeye yatırımlar artacaktır.” dedi.

 

Dünya ekonomisini de değerlendiren Yıldırım, 2009 krizinden Türkiye’nin yatırım yaparak kurtulduğunu savundu. 2012’de yaşanan Küresel krizle ilgili Türkiye için felaket ön görenlerin yanılacağını dile getirirken “Türkiye’de kiriz yok. Yatırımlar bunun nişanesi.” dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, “Kriz var diyenler aslında kriz olsun diye kriz tutanlardır.” ifadesini kullandı. Binali Yıldırım, göreve geldiklerinde Türkiye’de 8 milyon vatandaşın hava yollarını kullandığını günümüzde ise bu rakamın 50 milyonu aştığını da sözlerine ekledi.

 

"ARTIK ÇİLEĞE KANAT TAKIP AVRUPA’YA İHRAÇ EDECEĞİZ"

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise, bu hava limanı projesinin Çukurova için çok önemli olduğunu vurguladı. “Gittiğimiz her ülkede, Türkiye’nin ulaştırma alanında attığı adımlardan gururla bahsediyoruz.” diyen Çağlayan, yabancı yatırımların Türkiye’ye gelmesinde ulaşımın çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Çukurova bölgesinde yetişen ürünlerin, dünyaya pazarlanmasında yapılan hava limanının önemli bir yeri olduğunun altını çizen Çağlayan, “Artık, bölgede yetişen çileğe kanat takıp Avrupa’ya göndereceğiz. Türkiye’nin geçen yıl yaptığı 135 milyar dolarlık ihracat rakamlarında Çukurova’nın oranına baktığımızda yüzde 3. Bu oran çok düşük. 2023 hedefimizi yakalamak istiyorsak, bölgenin 10 milyar dolardan fazla ihracat yapması ve ihracattaki payını yüzde 10’a çıkarmamamız lazım. Bu rakamı yakalamak için bu hava imlanı çok önemli. ABu havalimanlarının yanı sıra Akdeniz Sahil Yolu ve Mersin’de yapılan D400 yolu da ulaşımdaki problemleri engelleyecek ve bölgeye ciddi anlamda yatırımların kapısını açacaktır.” diye konuştu.

 

Devlet Hava Yolları İşletmesi Müdürü Orhan Birdal da proje ile ilgili şu bilgileri verdi:

 

“İç ve dış hatlara açık bu havalimanı 15 milyon yolcuya hizmet verecek şekilde planlandı. Atatürk Havalimanından sonra Türkiye’nin ikinci büyük hava limanı olma potansiyelini elinde barındıran bu hava alanı için 8 milyon metre kare alanda kamulaştırılma yapıldı.145 milyon bedel ödendi. Proje tamamlandığından 1 milyona varan yatırım bölgede tamamlanmış olacak.”

 

Programın sonunda, imza törenine geçildi. Taraflar arasında atılan imzaların ardından, Bakan Yıldırım’ın da ısrarları üzerine projeyi alan firmanın sahipleri, 30 ayda bitirilmesi öngörülen hava limanını, 20 ayda bitireceği sözünü verdi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.