• 31.12.2011 15:43:00
 • cihan
Haberi Paylaş

DİAD: “Türkiye sanayisi desteklenmeli”

Denizli İşadamları Derneği (DİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Aydın, 2012 yılında Türkiye sanayisinin dönüşümünün, teknoloji ve inovasyonla desteklenmesi gerektiğini söyledi

Dernek olarak Denizli’de 622 girişimciyi temsil ettiklerini belirten Aydın, hedef pazarlarının dünya olduğunu, her ülkede bir Türk müteşebbisin yer alması için çalıştıklarını belirtti.

Ülke ihracatının dağılımının iyi yapılması gerektiğini vurgulayan DİAD Başkanı Aydın, “Herkesin ekonomimiz için elinden geleni yapması gerekir. Biz dernek olarak bu yıl ayda iki yurtdışı gezisi düzenleyerek, daha fazla işadamını götürmek ve ihracat yapmalarını sağlamak istiyoruz. Keşfedilmemiş pazarlara Türk girişimcileri götürmeye talibiz. Yatırım yapmak isteyen firmalar için de dünyada ve özellikle Afrika’daki pazarları iyi biliyoruz.” dedi. Avrupa Birliği (AB) ekonomisindeki daralmadan dolayı Türkiye'de de tedirgin bir dönem yaşandığını dile getiren Aydın, “Ancak parametrelerin yüksek, bankaların sağlam, hane halkının borcunun az olduğunu görüyoruz. Bu göstergelere göre Türkiye'de kriz beklemiyoruz. Türkiye ticaretinin yüzde 60'ı AB ülkeleri ile ilgilidir. AB'nin yaşadığı ekonomik daralmadan Türkiye olarak etkilenmememiz düşünülemez.” şeklinde konuştu.

"Kurlar bizi hizaya getirmeden, kendimizi hizaya getirmemiz lazım." diyen Erdem Aydın, şunları söyledi: “Bütün bunların yanında Avrupa sermayesinin çok güçlü olduğunun da unutulmaması lazım, çünkü 17 ülkeden bahsediyoruz. Bunların ekonomisi oldukça büyük ve sanayileri çok gelişmiş ülkeler. Euro bölgesi, krizi çözmenin yollarını arıyor. Son günlerde borçlanma faizlerinin düşmesi, durumun o kadar kötü olmadığı ve yavaş yavaş düzelmelerin başlayacağı izlenimini veriyor. Ben 2012 yılının üçüncü çeyreğinde Avrupa’daki krizin aşılacağı kanaatindeyim.”

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 9
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.