• 5.2.2014 17:39:00
 • timtv
Haberi Paylaş

Dizi İhracatı 150 Milyon Doları Yakaladı

Yapım ve teknik kapasitesini her geçen gün artıran Türk dizi film sektörü, kaliteli yapımlarıyla 54 ülke televizyonlarında gösteriliyor. Dizi film sektörü geçen yılsonu itibariyle Türkiye'ye 150 milyon dolar ihracat girdisi sağladı.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün (KDK) verdiği bilgiye göre, Türk dizi sektörü, bugün Ortadoğu'dan Balkanlara, Orta Asya'dan Güney Amerika'ya kadar pek çok ülkede varlık gösteriyor. Gösterildikleri ülkelerde en çok izlenen yapımlar arasına giren Türk dizileri, önemli bir "yumuşak güç" aracı olarak Türkiye'nin imajına da büyük katkı sağlıyor. İhracatı her geçen gün artan dizi film sektöründe 70'in üzerinde dizi film 54 ülkeye ihraç edilirken, 2013'te ilk kez Ukrayna, Pakistan, Rusya ve Çin pazarına girildi. 

Gümüş'ü Ortadoğu’da 84 Milyon Kişi İzledi
Dünya çapında en çok ilgi gören Türk dizileri arasında "Muhteşem Yüzyıl", "Fatmagül'ün Suçu Ne", "Adını Feriha Koydum" ve "Aşk-ı Memnu" gibi yapımlar yer alıyor. Dünya çapında en çok izlenen diziler arasına giren "Gümüş" dizisinin final bölümü sadece Ortadoğu'da 84 milyon kişi tarafından izlendi. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre, uluslararası pazara açıldığı ilk günlerde bölüm başına 35 ila 50 dolar fiyat biçilen Türk dizilerinin satış fiyatları bugün, 500 dolar ile 200 bin dolar arasında değişiyor. 2013 yılı sonu itibariyle Türkiye'nin yıllık dizi ihracatı ise toplamda 150 milyon doları aştı. 

Yurt Dışında En Çok İzlenen Diziler
Türk dizilerinin gösterimde olduğu ülkeler Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Bosna Hersek, Brunei Sultanlığı, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Estonya, Fas, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, İsveç, İsviçre, Japonya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Güney Kore, Kosova, Kuveyt, Letonya, Libya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malezya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Suriye, Tayland, Tayland, Tayvan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün, Vietnam, Yemen, Yunanistan olarak sıralanıyor.
İhraç edilen Türk dizileri ise şunlar: Adını Feriha Koydum, Annem, Arka Sokaklar, Asi, Aşk-ı Memnu, Azad, Benden Baba Olmaz, Berivan, Bir Bulut Olsam, Bütün Çocuklarım, Candan Öte, Çemberimde Gül Oya, Düğün Şarkıcısı, Elveda Derken, Fatmagül'ün Suçu Ne, Fırtına, Gece Gündüz, Genco, Geniş Zamanlar, Gümüş, Hanımın Çiftliği, Haziran Gecesi, Ihlamurlar Altında, İki Aile, Kampusistan, Kavak Yelleri, Kaybolan Yıllar, Keşanlı Ali Destanı, Kınalı Kar, Kod Adı, Kurtlar Vadisi, Kuzey Güney, Küçük Kadınlar, Küçük Sırlar, Menekşe ile Halil, Muhteşem Yüzyıl, Öyle Bir Geçer Zaman Kİ, Sağır Oda, Sonbahar, Türkan, Unutabilsem, Vazgeç Gönlüm, Yaprak Dökümü, Yılan Hikayesi, Yol Arkadaşım, Zoraki Koca.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 4
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.