• 29.12.2011 13:36:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Doğalgaz Anlaşması Faturalara Yansıyacak mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile dün yapılan iki anlaşmayla Türkiye’nin önemli bir indirim aldığını belirterek, bunun vatandaşın faturalarına indirim getirip getirmeyeceğinin önümüzdeki dönemde netlik kazanacağını söyledi.

Yıldız, Rusya’dan gelecek indirimli gazın süresinin kontrat boyunca yani 2025 yılına kadar olacağını belirtti.

 

Türkiye Kömür İşletmeleri Sosyal Tesisleri’nde basın toplantısı düzenleyen Yıldız, enerji piyasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin enerji arz güvenliğiyle alakalı bir sorunun kalmadığını aktaran Yıldız, 2012 yılında güneş enerjisiyle alakalı yatırımların ön plana çıkacağını dile getirdi. Güneş enerjisinin küçük miktarlarda 30-50 megavatlık da olsa harekete geçirileceğine işaret eden Bakan Yıldız, 2011 yılında tahkim davalarını kazanarak Türkiye’nin üzerinde bulunan 'kamburların, yüklerin' önemli ölçüde kurtulduğunu söyledi. Bu yıl sonunda elektrik enerjisi tüketiminin 220 milyar kilovaatsat olacağını tahmin ettiklerini ifade eden Yıldız, doğalgazda ise dün itibariyle günlük 172 milyon metreküp doğalgaz tüketimiyle en yüksek gaz tüketimine ulaşıldığına dikkat çekti.

 

KARADENİZ’DE PETROL ARAMALARI

 

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Yıldız, Karadenizde petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının sona erdirildiğinin hatırlatılması, Karadeniz’den ayrılmayacaklarını söyledi. Karadeniz’deki aramalara ilgi duyan firmaların olduğunu söyleyen Yıldız, “Bunları sonuçlandırmadan Karadenizde sondaj faaliyetlerini yarın itibariyle tekrar başlayacağımızı söyleyemem. Buradaki sismik veriler, TPAO tarafından değerlendirilecek. Şu anda Avrupada yerli kaynak olarak bahsedilen en önemli kaynak Norveçin kaynaklarıdır. Kuzey denizinde 31-32 adet sondaj yapıldı hiçbirinde petrol ya da doğalgaz çıkmadı 33'üncü de çıktı. 80-90 milyar metreküp doğalgazdan bahsedilen kaynak bu kaynaktır.” örneğini verdi.

 

İRAN DOĞALGAZA İNDİRİM YAPMIYOR

 

İran'dan alınan doğalgaz konusunda, İran tarafından indirim istediklerini aktaran Yıldız, şu ana kadar olumlu bir yanıt almadıklarını dile getirdi. Rusyadan alınan doğalgaz fiyatlarındaki indirimin vatandaşa yansıyıp yansımayacağını şimdiden söylemenin doğru olmadığını aktaran Yıldız, bunun için süre geçmesi gerektiğini söyledi.

 

AB’NİN OLUMSUZ TAVRINA RAĞMEN

 

Güney Akım’da sağlanan anlaşmaya ilişkin soruya Yıldız, Güney Akım’da 2009 Haziran ayında Rusya Başbakanı Putin ile Başbakan Erdoğan’ın imza koyduğu anlaşma çerçevesinde inşaat izni verildiğinin altını çizen Yıldız, “Güney Akım Güney koridorundaki projelerden bir tanesidir. 7 ülkenin ortaklığı Fransa, Almanya, Avusturya’nın farklı konsorsiyum ülkeleriyle gerçekleştireceği projedir. Bu Gazprom’un yapacağı bir yatırım. Biz şu ana kadar enerji diplomasinin başına koyduğumuz temel bir başlık var. Türkiye AB enerji başlığının açılmamış olmasına rağmen bu projelerin gerçekleşmesi için bu izinleri vermiştir. Bundan sonraki bütün iş AB’nin Türkiye ile alakalı enerji başlığını açmasını düşünüyorum.” dedi.

 

İNDİRİMLİ 5,6 MİLYAR METREKÜP GAZ

 

Rusya’dan gelecek doğalgazda indirim sağlanıp sağlanamadığına ilişkin soruya Yıldız, Batı Hattı ile ilgili detaylı bilgi vererek cevapladı. Batı Hattı’nın 3 projeden oluştuğunu vurgulayan Yıldız’ın verdiği bilgiye göre, bu hattın birincisi özel sektör tarafından kontrat devri yapılan 4 milyar metreküplük kontrat. İkincisi BOTAŞ tarafından devam eden ve 2021 yılında süresi bitecek 4 milyar metreküplük kontrat. Üçüncüsü son 3 ay içinde kontratı yenilenmeyen 6 milyar metreküplük kontrat. 6 milyar metreküplük gazın kontratının bu hafta sonu bitttiğini söyleyen Yıldız, “Kontratı özel sektöre bırakıyoruz dedik. 26 müracaat vardı Gazprom’a. Şu ana kadar bu şekliyle kontrat yapamadılar. BOTAŞ 6 milyar metreküple alaklaı yeni bir kontrat yapmayacak. İstanbul gazsız mı kalacak. Biz bir zeyilnameyle 5,6 milyar metreküplük gaz getirilmesinin önünü açtık.” şeklinde konuştu.

 

AL YADA ÖDEDEN HAK EDİLEN GAZ 2012 YILINDA ERİTİLECEK

 

Al ya da öde kapsamında Rusya’dan hak edilen gazın 2012 sonuna kadar Türkiye’ye geleceğini söyleyen söyleyen Yıldız, “2012 yılına kadar birikmiş olan bütün al yada ödeleri bitirmek istiyoruz. Alamadığımız halde ödediğimiz gazın yüzde 75’ini ödediğimiz gazın yüzde 25’ini ödeyerek tamamını alacağız. İndirim oranını veremem ama Türkiye’nin özellikle 2011 yılında BOTAŞ’ın nakit akışlarını telafi etemeye dönük bir adım. Vatandaşa yansıyıp yansımayacağını bilemem.” diye konuştu.

 

DOLAR 1.91 OLDU CANIM SIKILIYOR

 

Dolarn 1.91 seviyesine çıkmasının doğalgaz ithalatçısı firmaları zorda bıraktığını aktaran Yıldız, “Benim canım sıkılıyor. Bu farkı kim finanse edecek. Bu farkı vatandaş fatura yoluyla mı finanse edecek. Yoksa doğalgaz ithal eden firmalar mı finanse edeck. Bir kısmını Gazprom’un finanse etmesini istedik. Ama bu ne kadarlık orandır ne kadar indirim yapıldı kamuoyuyla paylaşamam. İleriye dönük nasıl yansıyacak Ocak ayında değerlendireceğiz.” değerlendirmesi yaptı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 8
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.