• 26.12.2011 14:19:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Doğalgazı Bulgaristan Sınırına Getirecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı projesinin hayata geçmesinin, Nabucco’da Gürcistan sınırından alınacak gazın, Bulgaristan sınırına gelmesi anlamı taşıdığını söyledi.

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’na atılan imzaların ardından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilerin sorularını cevapladı. Yıldız, bir soru üzerine, Türkiye’nin aynı zamanda Nabucco’nun ortağı olduğuna işaret ederek, “Yüzde 16’lık bir hissemiz var. O projenin gerçekleşmesi için yoğun çaba sarf ettik, sarf etmeye de devam ediyoruz. Ancak, bu proje ile beraber, üretici ülkelerin ve konsorsiyumların üretebilecekleri doğalgaz varken, üretebilecekleri mazeret kalmamaktadır. Böyle bir proje önemli bir alternatiftir. Nabucco’nun, bu projenin gerçekleşmesi halinde; Gürcistan sınırında başlayan gazın, Bulgaristan sınırında olacağı anlamına gelmektedir.” dedi.

 

Her projenin gelişmeler karşısında, dinamik olmak zorunda olduğunu vurgulayan Yıldız, “Avrupa bunun istisnası değildir.” ifadesini kullandı.

 

BOTAŞ VE TPAO YÜZDE 20, SOCAR YÜZDE 80 HİSSEDAR

 

Sadece Azeri gazı değil, Azerbaycan üzerinden geçebilecek diğer boru hatları için de proje geliştirildiğini belirten Yıldız, şöyle konuştu:

 

“Türkiye, siyaseten bütün mazeretleri aşmış bir irade ortaya koymuştur. Türkiye, kendi üzerinden geçebilecek, doğusundaki tüm üretim kaynaklarının yolunun, 3-4 yıl içerisinde yaptığı tüm anlaşmalar ile önlerini açmıştır. Her ne kadar ileride böyle projelerin hissedarlık oranı değişiyor olsa da temel prensip olarak yurt içinde oluşturacağımız istihdamın, transit geçiş hatlarının, bunların tarifelerini bir tarafa bırakarak BOTAŞ ve veya TPAO ile beraber oluşturacakları şirketlerin bu konsorsiyum içindeki hisse paylarını yüzde 20 ile sınırlandırıyoruz. Yüzde 80’i SOCAR şirketinde. İleride bu hissedarlık yapıları değişebilir de. Proje liderliğini de Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) yapacak."

 

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı projesinin, diğer projelerin yapılmayacağı anlamına gelmediğini yineleyen Yıldız, “Ama belki başlangıç noktalarını değiştirmiş olacak.” ifadesini kullandı.

 

İnşaatın ne zaman başlayacağı ile ilgili bir soru üzerine Yıldız, şu bilgileri verdi:

 

“Son derece hızlı başlanabilecek bir proje. Türkiye’nin batısı doğusuna göre daha fazla talepte bulunmakta. O yüzden biz Ankara’nın doğusuna, böyle bir çıkış noktası vermeyi düşünmüyoruz, bu projenin gerçekleşmesi halinde. Ancak Bursa, İzmir ve Trakya’da bir çıkış vermeyi düşünüyoruz. En hızlı bir şekilde bu projeye başlanması lazım. Üretilecek gazın üretim tarihi ile bunun bitiş tarihinin birbirini desteklemesi gerek. Yani boru hattı bitmiş ama üretilememiş veya tersi üretilmiş ama boru hattı bitmemiş bir proje doğru olmayacaktır.”

 

BOTAŞ VE GAZPROM, BATI HATTI İÇİN YARIN BİRARAYA GELECEK

 

Rusya’nın Batı Hattı doğalgazı konusunda özel sektörle ilgili bir gelişme olup olmadığı yönündeki soruya da Bakan Yıldız şu cevabı verdi:

 

“Bu hattın çalışması öncelikler arasında yer aldıyor. Özel sektörün, Gazprom ile yaptıkları görüşmenin tarafı değiliz. Hangi fiyatla, nasıl anlaşıyorlar, nasıl bir kontrat getiriyorlar, biz bu konulara girmiyoruz. Onlar, ikili görüşmelerini yapıyorlar. Toplam 26 firma, EPDK ya müracaat etmişti. Kendilerine öngörülen süre içerisinde kontratların getirilmesi istenmişti. Şu ana kadar iyi niyet anlaşması imzalayan ama kontrat getiremeyen firmalar olduğunu görüyoruz. İyi niyet anlaşması dahi imzalamamış firmalar olduğunu görüyoruz. Yarın BOTAŞ ile Gazprom yetkilileri Ankara’da bir araya gelecek."

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.