• 11.1.2012 13:55:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

“Doların 2 Liraya Dayanması Moralimizi Bozar”

Avrupa ülkelerine büyük darbe vuran mali bunalımın dolayısıyla euro kan kaybederken, doların değeri artıyor

Merkez Bankası'nın müdahalelerine rağmen 1,85-1,90 bandında gezinen dolar kuru ihracatçıyı tedirgin ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 'rekabetçi' kur isteklerini yenilerken, bu seviyeyi de 1,7-1,8 lira arasını telaffuz ediyor. Bunun üzerindeki seviyenin maliyetleri önemli ölçüde artırdığını vurguluyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz de 2 liraya dayanan dolar kurunun morallerini bozacağını belirtiyor.

 

Konuya dair Cihan’a açıklamalarda bulunan sektörün önde gelen isimlerinden TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Doların 1,90 ya da 2 liraya dayanmasını talep etmiyor, Türkiye’ye rekabetçi bir kurun reva olduğuna kanaat getiriyoruz. Kuşku yok rekabetçi kur ihracatı güdüleyecek, ithalata denge getirecektir.” ifadelerini kullanıyor. Rekabetçi kuru, '1,70-1,80 lira arası' şeklinde izah eden Büyükekşi, şu değerlendirmelerde bulunuyor:

 

“Türkiye’nin makro dengeleri ihracatçı için önemli. Yoksa aşırı oynaklık ve kur artışı enerji ve eleman maliyetlerimizi artıracaktır. Bu sebeple rekabet edebileceğimiz bir kurda fayda görüyoruz. Şu an kurun seviyesi fazla olup 1,70-1,80 arası oluşacak değer rekabetimiz için yeterli. TİM olarak üç ayda bir ihracatçı eğilim anketi yapıyoruz. Burada firmalar sene sonu için kur seviyesini 1,85 lira olarak öngörüyordu. Buna mukabil rekabetçi kurda temennilerini sorduğumuzda 1,75 cevabını veriyordu.”

 

Dolarda 2 lirayı psikolojik sınır olarak gördüklerini aktaran Büyükekşi, ihracatçılara, “Kurun geldiği aşamayı firma adına yeterli ise ihracat satışlarınızı hedge edin; forward yapın. Kendinizi yarın ya da ileride olabilecek olumsuz rakamlardan koruyun. Eğer gerileme olursa olumsuz etkilenmeden korunun. Finansman konusunda da ihracatçılar duyarlı olmalı. Eximbank’ın önemli kredileri var. Bunların başında Merkez Bankası Reeskont Kredisi geliyor. Eğer ihracatçılar Merkez Bankası Reeskont Kredisi’ne başvurursa çok uygun fiyatlarla kredi kullanma imkanı elde edecek. Yine bu sene Eximbank ülke kredileri konusunda mühim adımlar atıyor. Kesesinden bunun için 2 milyar dolar kaynak ayırıyor. İhracatçılar söz konusu kredilerden yararlanırsa önemli merhaleler alacaktır.” uyarısında bulunuyor.

 

İHRACATÇIDAN MERKEZ’E DESTEK

 

İhracatçılar, Merkez Bankası’nın dolara karşı aldığı tedbirleri yerinde buluyor, kurumun aşırı oynamalar karşısında aldığı tavrı onaylıyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın “Lira doları yenecek, bunu bir kenara yazın.” sözünü de önemli görüyor. TİM Başkanı Büyükekşi, Merkez'in 2010 Kasım ayından bu yana tedbirler aldığına işaret ederken, “Biz bu adımları hep onayladık, kurumun proaktif tavrına destek verdik. Merkez Bankası daha sonra da bu tedbirlerin aksine piyasaya direk müdahale etti. Döviz satışına başladı, ihracatçılar olarak bunu da takdir ettik. Yine makro ekonomik dengeler adına 1-1,5 milyar dolarlara yakın piyasaya günlük döviz verdi. Kuru aşağı çekecek bu adımlara da muhalefet etmedik.” diyor.

 

Büyükekşi'nin; Başçı’nın, “Lira doları yenecek.” sözü ile ilgili değerlendirmesi ise şöyle:

 

“Burada önemli olan istikrar, önemli olan rekabetçi bir kur. Bakın, Merkez Bankası şu an nasıl proaktif davranıyorsa kur çok gerilediği zaman da proaktif davranıp piyasadan tekrar döviz almalı. Merkez Bankası Başkanı, Şanlıurfa’da 1 dolar 1 liraya denk gelse Türkiye için felaket olabileceğini savunmuştu. İşte biz de bunu vurguluyoruz.”

 

İKMİB Başkanı Murat Akyüz de Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın beyanlarının lirayı belirli bir dengede tutmayı amaçladığını dile getiriyor. Akyüz, “Başçı’nın bu tavrı yenme ya da kaybetme anlamında görülmemeli. Şu an doların değeri artıyor, lira kaybetmiş mi görünmektedir? Daha evvel uluslararası arenada rekabet edebilecek bir kura gerek duyuluyordu. Dolar 1,35 seviyesinde iken bunun gerilerde olduğunu ani artışlarda sıkıntı oluşturabileceği uyarısında bulunduk. O anda o seviyelerde tutmak için gayret edilmeseydi, döviz belirli noktalarda gdişine göz yumulsa böyle ani zıplamalar olmayacaktı. Maalesef döviz kuru ülke dışından gelebilecek sıcak paranın minimumam inmesinin ardından zıplayabiliyor. Bundan kaybeden de biz oluyoruz. Onun için aradığımız istikrarlı kur.” şeklinde konuşuyor.

 

Akyüz'e göre kurun 1,80-1,85 aralığında olması gerek. "Dolarda 2 lira moralleri bozar." diyen İKMİB Başkanı, “Sektör olarak istikrarlı bir kurdan yanayız. Doların 2 lira olması gibi talebimiz yok. Temennimiz para biriminin belirli aşamalarda durması, buradan enerji ve eleman maliyetlerimizin saptanmasıdır. Kurda olabilecek ani değer artışları ve kayıplar da ihracatının aleyhine olacaktır." yorumunu yapıyor.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 4
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.