• 20.12.2011
 • İHA
Haberi Paylaş

DOMATES İHRACATINDA NOEL TALEPLERİ

Yaklaşan Noel öncesi Rusya, Ukrayna, Romanya ve Polonya’dan gelen talepler, Fethiyeli domates üreticilerinin yüzünü güldürdü

Fethiye’den bu ülkelere hemen her gün yaklaşık 500 ton domates ihracatının gerçekleştirildiği öğrenildi. Rusya ve diğer Avrupa ülkeleri Noel kutlama hazırlıklarını sürdürürken, Fethiye’deki ihracat firmalarında yoğun bir domates talebini yaşandığı kaydedildi.

Her gün yaklaşık 500 ton domates karşılamaya çalışan ihracat şirketleri, havanında yağışlı olması nedeniyle bu talebi karşılayabilmek için üreticileri kapı kapı dolaşıyorlar. Yoğun talep nedeniyle Domatesin toptan kilosu 1,80 TL ile 2 TL arasında değişirken, üreticiler ihracat şirketlerinin taleplerini karşılamaya çalışıyor. Yaklaşan Noel öncesi taleplerin arttığı belirtilirken, Noel sırasında talep olmayacağı için kısa bir durgunluk yaşanabileceği belirtiliyor.

Fethiye’de beş yıldan buyana ihracatçılık yapan Osman Yar; Rusya, Polonya, Romanya ve Ukrayna’ya günlük 3 tır domates sevk ettiklerini söyledi. Yaklaşan Noel nedeniyle büyük bir domates talebi bulunduğunu ifade eden Yar, “Bu talepler domatesin fiyatını 1,80-2 TL’ye çıkarttı. Hem biz hem de üreticiler oldukça memnunuz. Fakat Noel sırasında bu talep duracaktır” dedi.

İhracatçılardan Hakkı Zeybek ise, başta Rusya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin yoğun bir yaş sebze talebinde bulunduğunu açıkladı. Talebin Noelde durabileceğine işaret eden Zeybek, iç piyasada durgunluk yaşandığını söyledi.

Domates üreticisi İsmail Güçlü ise, “10 yıldan buyana ilk kez bu kadar güzel para kazanıyoruz. 2,30 TL’ye kadar domates sattım” derken üretici Osman Kuzu ise Domates fiyatlarının üreticiyi kurtardığını, 1,80-2 TL arasında ihracata domates verdiklerini belirtip, tohum ve gübre ile fide oldukça pahalandı. Buna bir çözüm getirilirse çiftçi sattığından para kazanacaktır” şeklinde konuştu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 7
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.