• 30.5.2012 14:42:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Dünya ve Avrupa Ekonomisi Risklerden Geçiyor

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, “Enteresan bir dönemden geçiyoruz

Çünkü değişik riskler var. Dünya ekonomisi ve Avrupa ekonomisi çok ilginç risklerden geçiyor.” dedi. İşleri genel geçer, riskli alışkanlıklarla yönetmenin son derece hatalı olduğunu belirten İnce, işletmelere, “Rutin bir dönemlerden geçmiyoruz, rutin işler olmuyor.” uyarısında bulundu.

 

        Türkiye İş Bankası’nın KOBİ’lerin sağlıklı büyümelerine ve rekabet hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla 2012 yılında başlattığı 'İş’te Seminer' toplantısı Bursa’da devam etti. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda düzenlenecek seminerde, KOBİ’lere Yeni Türk Ticaret Kanunu’ndaki değişiklikler hakkında bilgiler ve ayrıca ulusal ve uluslararası ekonomik gelişmeler anlatıldı.

 

        Toplantının açılışında konuşan Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, mayıs itibariyle İş Bankası’nın 25 bine yakın çalışanı, bin 194 tanesi yurt içinde 17 tanesi yurt dışında olmak üzere bin 211 tane şube ile hizmet verdiğini söyledi.

 

        Düzenli şekilde büyüdüklerini belirten İnce, şöyle konuştu: “Türkiye’nin en büyük aktif büyüklüğüne sahibiz. 2011 Eylül ayına kadar İş Bankası, özel sektör bankaları içinde en büyük aktif büyüklüğüne sahip bankayken şuan sektörün en büyük aktif büyüklüğüne sahip bankası haline gelmiştir. Nakdi krediler açısından ise en çok nakdi kredi veren bankayız. 2. banka ile arasındaki fark 10 milyar TL, üçüncü ile arasında fark 18 milyar. Bu bireysel kredileri de içine alan bir rakamdır. Bireysel krediler dışında kalan nakdi ticari krediler de ise Mart 2012 itibariyle 65,7 milyar kredi büyüklüğü ile uzak ara birincidir. İkinciyle aradaki fark 12,2 milyar, üçle 19 milyar ki bu farklar açarak devam etmektedir.”

 

        Ankara, İzmir, İstanbul dışında 2011’de ve 2012 Mart ayında kredisini en fazla artıran banka olduklarını belirten İnce, Türkiye’nin 64 ilinde en fazla nakdi kredi veren banka konumunda bulunduklarını dile getirdi. 2011 ile 2012 Mart ayı arasında yüzde 7,7’lik bir büyümeye sahipken, şuan da 9’a yaklaştıklarını ifade etti.

 

        “KOBİ KREDİ BÜYÜMEZİ YÜZDE 9’A ÇIKTI”

 

        Bazı gazetelerde KOBİ kredileri ile ilgili haberler çıktığına dikkat çeken İnce, şöyle devam etti: “Bazı bankaların KOBİ kredileri vermek istemediği, zorluklar çıkartıldığı belirtildi. Biz bu konuda ise hızla büyümeye devam ediyoruz. Sektörün yıl başından bu güne kadarki KOBİ kredi büyümesi yüzde birin altında iken İş bankası şuanda mayıs itibariyle yüzde 9’a gelmiştir. Bu rakamı artırarak devam edeceğiz. Gayri nakdi kredilerinde de İş bankası en çok gayri nakdi kredi kullandıran bankasıdır.”

 

        “KOSOVA, GÜRCİSTAN VE PAKİSTAN’DA ŞUBE AÇACAĞIZ”

 

        Yurt dışında yakın zamanda Rusya’ya şube açtıklarını hatırlatan İnce, “Kosova Priştina’da bir şube açma planımız var, açacağız. Gürcistan Batum’da, Pakistan Karaçi’de şube açma ya da banka satın alma düşüncemiz var. İnsanımızın olduğu her yerde banka alma ya da şube açma düşüncemiz var.” diye konuştu.

 

        Ticaret erbabına kredi verirken bir kredi notu yöntemi uygulandığına işaret eden İnce, şunları dile getirdi: “Enteresan bir dönemden geçiyoruz. Çünkü değişik riskler var. Dünya ekonomisi ve Avrupa ekonomisi çok ilginç risklerden geçiyor. Bakın 10–12 yıl içinde mark, drahmi diye bir para vardı bunlar kalktı, euro diye bir para geldi. Şimdi bu euronun geleceğinin olup olmadığını tartıştığımız bir döneme girdik. Bir AB diye bir birlik var. Bu birlikte evvelki gün Almanya 10 yıllık borçlanma yaptı. Almanya, tarihinin en düşük faiz oranıyla borçlanırken yine AB üyesi Yunanistan batık durumda ve kimse para vermek istemiyorum.”

 

        “RUTİN İŞLER OLMUYOR”

 

        Bunların bir birlik içinde olduğunu vurgulayan İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu birliğin geleceği şuan tartışır hale geldi. Bu kadar entegre olmuş bir dünyada, bankaların ve firmaların ekonomik yönden çok iç içe geçtiği dünyada, bu gelişmeler ilave riskler doğurmaktadır. Dolayısıyla firmalarımızın bu tür riskleri yok saymadan hayatı yönetmeleri gerekmektedir. Çünkü rutin bir dönemden geçmiyoruz, rutin işler olmuyor. İşlerimizi genel geçer, riskli alışkanlıklarla yönetmek son derece hatalı olduğunu düşünüyoruz.”

 

        İnce, kredi alınan bankanın güvenilirliğine de çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

        Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Feridun Kahraman ise ekonomik gelişme ve kalkınmada hem reel sektör, hem de finans sektörünün rolünün büyük olduğunu belirterek, “Yeterli düzeyde işbirliği ve ortaklık ile hareket edildiği takdirde hem istihdam hem de ihracat artar. Sonuçta hem iki taraf hem de ülkemiz kazanır. Son dönemde ülkemizde hem üreten kesim hem de finans kesiminin daha sağlıklı temeller üzerinde işbirliği içinde olduğunu görüyoruz. İşte bu toplantı bu işbirliğinin güzel bir örneğidir. Günümüzde doğru ve güvenilir bilgi altın değerindedir.” şeklinde konuştu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.