• 24.12.2011 17:19:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

"Dünyada Güç Dengeleri Değişiyor"

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, dünya ekonomisinde güç dengelerinin değiştiğini belirterek, "Artık Uzak Doğu ve Latin müzikleri dinleyeceğiz" dedi.

Yalın Platform Paylaşım Toplantısı'nda dünyadaki ekonomik gelişmeleri değerlendiren Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, global güç unsurlarının değiştiğini söyledi. Ekonomide artık farklı ülkelerin müziğinin çaldığını belirten Tatlıoğlu, Uzak Doğu ve Latin Amerika ülkelerindeki gelişmelerin önümüzdeki yıla damgasını vuracağını söyledi. Tatlıoğlu, "Müzik değişiyor. Hangi müziği dinleyeceğiz? Amerika ve Avrupa şarkıları bitti. Güçler her zaman değişebilir. Liberal ekonomide her zaman konuşulan kavram, Batılı ülkelerin zenginliğiydi ama şu asla unutulmamalı. Çalışan kazanır. Önümüzdeki yıllardan itibaren Latin Amerika ve Uzak Doğu müziğine kulak vereceğiz. Artık Japon ve Hint şarkıları dinleyeceğiz. Zenginlik doğuya ve güneye kayıyor. Doğu, tuttuğunu asla kolay bırakmaz" diye konuştu.

 

"ÇİN AMERİKA'YI YAKALIYOR"

 

Dünyada 20 yıl önce dünya ekonomisindeki ürünlerin 3'te 2'sini ABD ve Avrupa'nın ürettiği olgusuna işaret eden Tatlıoğlu, "Artık değişti. IMF'nin 1995 yılındaki projeksiyonunda dünyanın en iyi 20 ülkesi belirlenmişti. İlk 5 içinde ABD, Japonya, Almanya, Çin ve İngiltere geliyor. 2015 profili ne diyor? 2015 yılında dünyanın bir numaralı ekonomisinin Amerikan ekonomisi olması öngörülüyor. ABD'nin dünya milli gelirinden aldığı pay 18.2'dir. Ama 1995 yılında yüzde 5,6'lık orana sahip Çin, 2015 yılında dünya

ekonomisinin yüzde 17'sini alacak. Üçüncü ise Hindistan" öngörüsünde bulundu.

 

"TÜRKİYE, BÖLGESİNİN CAZİBE MERKEZİ"

 

Türkiye'nin ihracatta 130 milyar doları aştığını söyleyen Tatlıoğlu, "Türkiye'nin kahramanları KOBİ'lerdir. Devlete rağmen bu oldu. Diğer rakiplerimizin durumu devletin verdiği teşviklerle ortada. Bu konuşulan oranlara, KOBİ'lerin çabalarıyla gelindi. Türkiye bunu öğrendi. İçinde bulunduğumuz coğrafya, çeyrek yüzyıl içinde Avrupa dahil cazibe merkezidir. 21. yüzyılın en zengini Rusya ve İran'ın komşusu Türkiye'den bahsediyorum. Yaşlanan bir Avrupa'nın dinamik Türkiye'sinden bahsediyoruz. Yarın değil, artık öğleden sonra güneşli bir Türkiye olacak. Başkaları da bizim müziğimizi dinleyecek" ifadelerini kullandı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 3
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.