• 16.12.2011
 • CİHAN
Haberi Paylaş

"EKONOMİK İLİŞKİLER ZARAR GÖREBİLİR"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili’yi ziyaret etti

Fransız parlamentosunun gündeminde bulunan ve “Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların inkârı, bir yıl hapis ile 45 bin Euro para cezasına çarptırılır." hükmünü öngören yasa tasarısı konusunda kaygılarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Fransa ekonomik ilişkilerinin zarar görebileceği uyarısında bulundu.

 

Söz konusu yasa tasarısının Türk-Fransız ilişkilerini derinden sarsabilecek çok ciddi bir mesele olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bizim için, Türkiye-Fransa ilişkileri her zaman çok önemli olmuştur. Yüz yılları aşan stratejik bir işbirliği çerçevemiz var. Kısa vadeli siyasi beklentilerle uzun vadeli ilişkilerimizin tehlikeye atılması son derece kötü. Yasa tasarısı temelleri açısından da son derece yanlış. İfade özgürlüğünün temellerinin atıldığı bir ülkede bu tür bir adım atılması bizleri hayrete düşürüyor.” ifadesini kullandı.

 

Konunun siyasi boyutunun yanı sıra ekonomik boyutunun da son derece önemli olduğunu vurgulayan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tüm çabalarının Fransa – Türkiye ilişkilerinin gelişerek devam etmesi için olduğunu anlattı. Siyasi belirsizliklerin ve gerilimin ekonomik işbirliğinin önüne geçmesini istemediklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Türk insanı duygusaldır, milli refleksleri çok güçlüdür. Haksızlığı kolay kolay unutmaz. Sizden beklentimiz hükümeti ve yasama organlarını oluşabilecek hassasiyete karşı uyarmanızdır.” dedi.

 

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili ise Fransa’daki yasama süreci hakkında bilgi verdi. Fransa ve Türkiye’nin çok sıkı ekonomik ilişkilere sahip olduğunu ifade eden Bili, bu ilişkilerin bozulmasını istemediklerini belirtti.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 5
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.