• 20.1.2012 14:00:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Enerji Projelerimizde Kazanan Türkiye Olacaktır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin enerji alanındaki projelerinin hem Türkiye ve hem de bölgenin yararına olduğunu söyledi

Gürcistan ve Türkiye arasındaki enerji meselesinin ele alındığı ‘Enerji ve Yatırım Arenası’ konulu panelde konuşan Bakan Yıldız, Türkiye olarak somut anlaşma ve projeler peşinde olduklarını kaydetti.

 

Şah Deniz-2 projesiyle birlikte Azerbaycan’la birlikte geliştirilen Nabucco, Transadriyatik Boru Hattı (TAP) Projesi, Türkiye-Yunanistan-İtalya (ITGI) projesi ve Trans Anadolu Gaz Boru Hattı (TANAP) gibi alternatif enerji projelerinin olduğunu hatırlatan Yıldız, “Bu somut anlaşmalar, 2017 yılına kadar 6 milyarı Türkiye’de, 10 milyar metreküpü de Avrupa’da kullanılmak üzere 16 milyar metreküp doğalgaz sevkıyatı sağlayacak anlaşmalardır. Hangi proje olursa olsun, kazanan Türkiye ve bölge olacaktır.” dedi.

 

2008’de dünyayı vuran ve 2011’de kendini hissettiren global ekonomik krizin hem iklim değişikliği ve hem de enerji arz güvenliği ile ilgili ülkelerin aldığı tedbirleri ciddi oranda sıkıntıya soktuğuna dikkat çeken akan Bakan Yıldız, “Bu açıdan, dünyada işlerin çok iyiye gittiği söylenemez. Dünyadaki arz güvenliği için 2035 yılına kadar 40 trilyon dolarlık bir yatırım yapılması planlanıyor.” ifadelerini kullandı. Yıldız, Türkiye ve Gürcistan’ın bu alandaki sıkı işbirliği ile gelecek adına enerji sorununu güvence altına alma adına önemli adımlar attığını kaydetti. Bakan Yıldız, enerji alanında Türkiye’de son 10 yılda 86 milyar TL harcandığını sözlerine ekledi.

 

Gürcistan’la 1.5 milyar dolar dolayında bir ticaret hacmi ve bir milyar dolar da Türk yatırımı olduğunu dile getiren Yıldız, 'Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattı, Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı, Erzurum-Ahılkerek Demir yolu hattı' gibi önemli projelerin bölgeye büyük itibar kazandıracağının altını çizdi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 12
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.