• 3.12.2015 09:17:00
 • Esra OLGUN
Haberi Paylaş

Enflasyon açıklanıyor

Bugün saat 10.00'da açıklanacak olan kasım ayı enflasyon rakamlarının yüzde 0,46 artacağı öngörülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon rakamlarını bugün saat 10.00'da açıklayacak.

asım ayında TÜFE'de yüzde 0,46 artış bekleniyor, yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 8,40 düzeyinde bulunuyor. 

Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) Kasım ayında medyan bazında 0,46 artış beklenirken, yıl sonu enflasyon beklentisi önceki anketteki yüzde 8,15'ten yüzde 8,40'a yükseldi.

Reuters'ın 21 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre, aylık TÜFE değişim beklentileri yüzde 0,21-0,68 artış bandında yer alırken; yıl sonu TÜFE beklentileri yüzde 7,8-9 aralığında bulunuyor.

Yılbaşından bu yana TL'de görülen sert değer kaybı paralelinde kur geçişkenliği ve gıda fiyatlarındaki yüksek seyirle enflasyonun yıl sonunda TCMB'nin yukarı revize edilen yüzde 7,9'luk tahmininin üzerinde kalması bekleniyor.

Merkez Bankası (TCMB) geçen ay açıkladığı yılın son enflasyon raporunda 2015 sonu enflasyon tahminini bir puanlık artışla yüzde 7,9'a yükseltmişti.

Raporun sunumunda konuşan TCMB Başkanı Erdem Başçı, orta vadeli tahminler için enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüldüğü bir çerçeveyi esas aldıklarını belirterek; yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 70 olasılıkla, orta noktası yüzde 7,9 olmak üzere yüzde 7,4-8,4 bandına revize edildiğini açıklamıştı. TCMB'nin 2016 sonuna ilişkin enflasyon tahmini ise yüzde 6,5 seviyesinde.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  4 + 9
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.