• 31.1.2012 14:52:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Erdoğan: Türkiye Bu Yıl Da Büyümeye Devam Edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği bölgesinde daralma beklenirken, Türkiye ekonomisinin bu yılda büyümeye devam edeceğini söyledi

Erdoğan, küresel ekonomideki gelişmeleri yakından takip edeceklerini ve temkini, ihtiyatı elden bırakmayacaklarını söyledi.

 

Meclis AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, ekonomiye ilişkin gelişmeleri de değerlendirdi. Avrupa’nın en büyük sorununun bütçe açıkları olduğunun altını çizen Erdoğan, AK Parti hükümetleri olarak popülizmden uzak durmaya devam edeceklerini dile getirdi. Türkiye’nin yatırımlara aynen devam edeceğini söyleyen Erdoğan, böyle dönemde yatırımın bereket getireceğini belirtti.

 

IMF BORCU 2,9 MİLYAR DOLARA İNDİ

 

Türkiye’nin Uluslar arası Para Fonu’na (IMF) borcunun 23,5 milyar dolardan 2,9 milyar dolara kadar çektiklerini kaydeden Erdoğan, “Onlar borçlandı biz ödedik. 2011 yılında 54 bin şirket açıldı 15 bin şirket kapandı. Açılanlar açık ara önde. Otomobil satışlarında tüm zamanların rekorunu elde ettik. 2002 yılında 91 bin adet binek otomobil satılıyordu. Bu refah payıdır. Demek ki o dönemin refahı bu. 2010 yılında 510 bin rakamına ulaştı. 91 bin nire, 510 bin nire. 2011 yılında ise 594 bine ulaştı. Yıllık buzdolabı satışında tüm zamanların rekoru elde edildi. 1 milyon 88 bin adet, 2 milyon 193 bin adet buz dolabı satıldı. Bir siyasi genel başkan, ‘Buzdolabının içinde ne var ondan bahsedin’ diyor. Buzdolabının içine koyacak bir şey bulamayan buzdolabı alır mı? Süs eşyası diye almaz. Yiyeceğini gıdasını oraya koyacağı için alıyor buzdolabını. Çamaşır makinesi satışında 824 bin adetten 1 milyon 949 bin satışla tüm zamanların rekoru kırıldı. Siyasi genel başkana soruyorum. Şimdi de ‘Çamaşır makinesinin içine koyacak ne var ki?’ diye sormaz. Bir başka güzel gelişmeyi turizmde gördük. 31 milyon 45 bin turist geldi. 135 milyar dolar ihracat yapıldı. Ama bütün bunlara rağmen şımaryacağız. Küresel gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” değerlendirmesi yaptı.

 

NÜFUSUMUZ 9 YILDA 9 MİLYON ARTTI

 

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin nüfusunun 75 milyona dayandığını ifade ederek, "9 yılda nüfusumuz 9 milyon artmış. Ortalama 1 milyon artıyoruz. Bu hızla artarak devam edecek. Nüfusumuzun yüzde 50’si 30 yaşın altında bu büyük güç zenginlik. En büyük gücümüz buradan gelecek. AK Parti iktidarından nitelikli nesil çıkar ancak. Bütün tedbirlerimizi eğitimi birinci sıraya aldık alıyoruz." dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 9
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.