• 11.8.2012 10:26:00
 • Yeliz YİRMİBEŞ
Haberi Paylaş

Erzurum’un Umudu Lojistik Köy

Doğu Anadolu’nun en büyük yerleşim yeri olan Erzurum, sert iklimine karşın verimli ovalarıyla ülkenin tarım ve hayvancılıkta başı çeken şehirleri arasında yer alıyor

Ancak, son yıllarda hayvancılık sektöründe yaşanan sıkıntılardan Erzurum’da nasibini almış. Kış turizmine yaptığı yatırımlarla kendine yeni bir gelir sağlayan şehir, geçtiğimiz yıl 22 milyon 895 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ekonomisini canlandırmada arayış içerisinde olan Erzurum’un, yakın zamanda gerçekleştirilecek olan lojistik köy projesi en büyük umudu.


Tarihin ilk dönemlerinden itibaren önemli yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum, günümüzde de soysal ve ekonomik yapısıyla cazibesini koruyor. Tarıma dayalı sanayinin baş gösterdiği şehirde özellikle hayvancılık, önemli geçim kaynaklarından biri. Son yıllarda kış turizmi nedeniyle yerli yabancı birçok turistin ziyaret ettiği Erzurum’un ekonomik yapısını, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ile konuştuk.

 

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik maden, tarım ve hayvancılık sektörlerine yoğunlaşıldığı Erzurum’da, kaynak potansiyelinin de bu sektörlere yönelik olduğunu söyledi. Sağlanan teşviklerin yetersizliği ve iklimsel şartların yaşattığı olumsuzluklar nedeniyle, sanayinin yeteri kadar gelişmemesinden yakınan Yücelik, “Arı ürünleri tesisi, turizm yatırımları, rafine tuz tesisi, çimento üretim tesisleri, krom ve manyezit madenciliği ile işleme tesisleri, mermer araştırması ve işleme, veteriner ilaçları, temizlik malzemeleri, mobilya üretimi, alçı ile perlit üretimi şehrimizde gerçekleştiriliyor” dedi. Erzurum’un bir zamanlar hayvancılık merkezi olduğunu hatırlatan Yücelik, zaman içerisinde bu gücün yitirilmesini eleştirdi. Son yıllarda kış sporlarına bağlı olarak kış turizmine önemli yatırımların yapıldığını aktaran Yücelik, kış mevsiminin uzun sürmesi sebebiyle Erzurum’un bu alandaki yatırımlara elverişli olduğunu açıkladı.

 

Geçen yılın ithalatı ihracatın iki katı


Geçtiğimiz yıl, 40 firmaya 22 milyon 895 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yücelik, bu rakamın bir önceki yılın neredeyse yarısı olmasını ve geçen yılın ithalat rakamının ihracatın iki katından fazla olarak 50 milyon dolar civarında olmasını eleştirdi. Bu oranların tam tersi olduğunda işlerin yoluna gireceğine ümit ettiklerini kaydeden Yücelik, bu yılın ilk dört ayında ise 31 firmaya 12 milyon 770 bin dolarlık ürün ihraç ettiklerini bildirdi. Yücelik, şehrin başlıca ihracat ürünlerini maden ve metal, kimyevi madde ve mamulleri, ağaç mamulleri, orman ürünleri, hazır giyim ve konfeksiyon, makine ve aksamları, çimento ve toprak ürünleri, taşıt araçları ile yan sanayi ürünlerinin oluşturduğunu aktardı. Yücelik, ihracata yönelik şunları söyledi:

 

“Geçen sene şehrimizden Almanya’ya 112 bin 984, İtalya’ya 73 bin 071, İngiltere’ye 45 bin 699, Yunanistan’a 7 bin 288, Portekiz’e 13 bin 292, İspanya’ya 21 bin 990, Belçika’ya 2 bin 815, Avusturya’ya 7 bin 508, Polonya’ya 13 bin 238,  Çek Cumhuriyeti’ne 2 bin 699, Arnavutluk’a 86 bin 191, Ukrayna’ya 174 bin 584, Moldova’ya 9 bin 580, Rusya Federasyonu’na 1 milyon 424 bin 590, Gürcistan’a 1 milyon 783 bin 534, Azerbaycan’a 15 milyon 622 bin 287, Kazakistan’a 87 bin 358, Türkmenistan’a 59 bin 940, Tacikistan’a 9 bin 600, Kırgızistan’a 137 bin 430, Slovenya’ya 45 bin 672, Hırvatistan’a 13 bin 687, Kosova’ya 24 bin 806, Makedonya’ya 22 bin 256, Sırbistan’a 64 bin 400, Mısır’a 13 bin 560, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 2 bin 847, Irak’a 743 bin 257, İran’a 1 milyon 237 bin 083, Suudi Arabistan’a  857 ve Katar’a 28 bin 839 dolar değerinde ihracat yapıldı.”

 

“Erzurum, tarım ve hayvancılıkta cazibe merkezi yapılmalı”


İhracat rakamlarına bakıldığında üretimin yeterli seviyede olmadığına dikkat çeken Yücelik,  ihracatın artması için üretim seferberliğinin şart olduğunu ve bunun için bölgenin daha özel teşviklere ihtiyacı olduğunu söyledi.  Daha iyi imkânlara sahip batıdaki bir ille Erzurum’un, aynı teşvik şartlarına sahip olduğunda şehre hiçbir iş adamının yatırım yapmayacağını öne süren Yücelik, ancak doğru ve objektif teşvik uygulamasının tarımsal sanayi sektörünü güçlendireceğini bildirdi. Erzurum’un tarım ve hayvancılıkta cazibe merkezi yapılması gerektiğinin altını çizen Yücelik, son yıllarda bölgedeki ulaşım projelerinin yanı sıra, lojistik köy projesinin de hayata geçirilmesiyle, iç ve dış ticaret hacminin artacağını umut ettiklerini anlattı. Yücelik, “Lojistik köyün kurulmasıyla birlikte, şehrin taşımacılık sektöründeki konumu uluslararası arenada rekabet edebilir hale yükselecek ve bölge için yeni istihdam olanakları sunulacak. Özellikle Ovit Projesi’nin tamamlanması ardından şehir, Karadeniz’e daha yakınlaşacak ve böylelikle limana ulaşmak daha kolay olacak” diye konuştu.

 

Türkiye’nin siyasi ve ekonomik çalkantılı süreçlerinde, temkinli davranmayı tercih ettiklerini açıklayan Yücelik, Avrupa ve Arap ülkelerinde yaşanan krizin şehrin iş dünyasının yatırımlarına ve reflekslerine kademeli olarak yansıdığını kaydetti. Erzurum’un üretim ağırlıklı bir ekonomik yapısı olmadığı için, süreklilik arz eden ihracat potansiyeli bulunmadığını belirten Yücelik, “Daha çok ticari koridor olarak iş potansiyeli bulunuyor. Elbette ki iç ve dış siyasetin olumsuz etkileri, finansal krizleri tetikleyeceğinden ticari koridorun başlangıcındaki üreticinin etkilendiği durumda aynı ticari koridorda bulunan Erzurumlu işadamlarımız da etkilenecektir” şeklinde konuştu.

 

“Kendimizin ürettiği malları ihraç etmek istiyoruz”


Hedeflerinin kendi ürettikleri malları ihraç etmek olduğunu vurgulayan Yücelik, “Erzurum, doğal taş ve maden rezervi yönünden önceki yıllarda, DPT tarafından cazip bölge olarak ifade edilmişti. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı, arıcılığı, organik tarımı, kimya sanayinde üretilen medikal tıbbi gereçleri, temizlik ürünleri, inşaat malzemelerinde kullanılan kimyasal yapıştırıcıları, alçı ve boya gibi imalatların doğal sonucu olarak üretilen ürünlerin ihracatını yapmak hedeflerimiz arasında yer alıyor”  dedi.

 

Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM)’nin, KOBİ’lere proje hazırlama ve eğitim konularında kendilerine destek verdiğini dile getiren Yücelik,  bugüne kadar düzenledikleri 80’in üzerinde eğitim programıyla 9 bin katılımcıya ulaştıklarını söyledi.  

 

Erzurum’a yapılacak olan lojistik köyün faaliyete geçmesiyle şehrin ticari anlamdaki öneminin daha da artacağını vurgulayan Yücelik, “Bölgede hava, kara ve demiryolu ulaşımı açısından lojistik köy olmaya en verişli yer olan şehrimize, köyün kurulmasıyla birlikte bölge illerinden komşu ülkelere ihracat patlamasının yaşanacağına inanıyorum. Bu konunun gündeme geldiği günden bu yana, gerekli girişimlerde bulunduk ve bu konudaki kararlığımızı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a aktardık” şeklinde konuştu.

 

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  6 + 10
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.