• 19.1.2012 09:25:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

ESDER: Yeni Ticaret Kanunu Gözden Geçirilmeli

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun bazı maddelerinin gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi

    Kanunun şirket bilgilerinin internetten duyurulmasını zorunlu hale getirdiğine vurgu yapan ESDER yöneticileri, çoğu aile şirketi olan firmaların aile sırlarını açıklamaktan kaçınacağını kaydetti. ESDER yöneticileri, kanunun, şirket bilgilerini açıklamayanlara hapis cezası öngördüğüne dikkat çekti.

 

    ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, TBMM'de 13 Ocak 2011’de kabul edilerek yasalaşan 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’ndaki yeni düzenlemeler oldukça önemli olduğunu belirtti. Çelikus, "Yeni yasayla tüm şirketlere internet sitesi kurma zorunluluğu getiriliyor. İnternet sitesi kurmanın yanı sıra şirketlerin özel sırlarını bu siteler üzerinden açıklama zorunlulukları büyük sıkıntılara yol açar. Çünkü Türkiye’deki şirketlerin yüzde 99'u aile şirketidir ve özel ticari sırlarının bilinmesini istemezler. Bu yasa maddesi acilen değiştirilmeli. Aksi halde şirket yöneticilerinin çoğu hapse girer. Eğer yeni TTK’da bulunan aksaklıklar üzerinde değişiklikler yapılmazsa Türkiye’de büyük bir kaos ortamı oluşacaktır." dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  9 + 8
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.